Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Prošle godine ukradeno preko dvije milijarde šifri – Osim njih, kradu se i drugi podaci

Tokom prošle godine, hakeri su uspjeli ukrasti više od dvije milijardi šifri, navodi novi izvještaj ForgeRocka.

ForgeRock prenio je izvještaj, u kojem se navodi, da su, osim šifri, hakeri krali i imena ljudi, adrese, brojeve socijalnog osiguranja, datume rođenja, zaštićene zdravstvene informacije (PHI) i podatke o plaćanju, odnosno bankovne podatke.

U odnosu na 2020. godinu, zabilježen je značajan porast broja ukradenih podataka i to čak od 35%. Većinu vremena hakeri prodaju ukradene podatke na crnom tržištu. Iako same šifre nisu toliko skupe za kupovinu, one otvaraju put za brojne potencijalne napade, od krađe identiteta do ransomware-a itd.

ForgeRock u izvještaju prenosi da je prije dvije godine na crnom tržištu bilo više od 15 milijardi šifri u prodaji.

Korisnička imena i šifre najslabija su karika interneta. Svijet je otišao daleko od tačke kada je jednostavna šifra pružala dovoljnu zaštitu, a hakeri to znaju. Potaknut standardom FIDO2 WebAuthn, prelazak na autentifikaciju bez šifre dobija sve više na značaju; poboljšava sigurnost i uveliko umanjuje korisnost ukradenih podataka od strane cyber kriminalaca”, naveo je izvršni direktor ForgeRocka, Fran Rosch.

ForgeRock vjeruje da je budućnost interneta bez šifri, te da su biometrijska rješenja (prepoznavanje lica, skeneri otisak otiska prsta itd.) u prvom planu.

Na kraju izvještaja navodi se da će tržište autentifikacije bez šifre porasti sa 12,97 milijardi dolara od prošle godine na više od 53 milijarde dolara do 2030. godine. Ostaje da se vidi hoće li se to zaista dogoditi ili ne, jer šifra je već neko vrijeme proglašavana historijom, ali ipak i dalje opstaje sa svim svojim nedostacima.

Bajtbox