Connect with us

Upište pojam za pretragu

Ekonomija

Najveća hladnjača za kilogram maline ponudila 8,5 KM

Najveća hladnjača za otkup i prodaju voća u Bratuncu Agro dr objavila je da će za kilogram maline platiti 8,50 KM čime je prekinuta višemjesečna neizvjesnost u vezi sa otkupnom cijenom tog bobičastog voća, ali taj iznos, prema riječima proizvođača, nije zadovoljavajući.

Berba ljetnih sorti maline završena je prije više od mjesec, domaći proizvođači od početka berbe predavali su rod hladnjačama, a otkupnu cijenu, koja bi zadovoljila obje strane, nisu mogli usuglasiti.

Proizvođači su, zbog poskupljenja repromaterijala i đubriva, tražili deset maraka za kilogram ovog “crvenog zlata”, koliko je plaćano i malinarima u Srbiji, dok je s druge strane predloženi iznos za hladnjačare bio previsok jer ni njih, kako su tvrdili, nije zaobišao rast troškova u ovom vremenu globalne krize.

Vlasnik hladnjače Agro dr Petko Rankić navodi da je pronašao dobre kupce u Njemačkoj, te da je izašao sa cijenom od 8,50 KM po kilogramu sa uračunatim porezom na dodatnu vrijednost.

-Nadam se da će ta cijena zadovoljiti domaće proizvođače. Moja hladnjača niti će biti u minusu, niti mogu očekivati neku zaradu. Pozitivna nula je ono što me očekuje, naveo je Rankić, izvještava Glas Srpske.

Dodaje da je od proizvođača sa područja Bratunca, Srebrenice, Milića, Skelana i Tuzle otkupio oko 1.200 tona maline i 200 tona kupine, što je kako tvrdi, više nego što su otkupili svi drugi hladnjačari zajedno.

-Kada smo preuzimali malinu i davali avans obećali smo malinarima oko osam KM po kilogramu i ne mogu sad ići ispod te cijene. Hoću da ispoštujem domaće poljoprivrednike, da ljudi budu zadovoljni i da možemo surađivati i iduće godine – priča Rankić.

Da objavljena cijena ipak nije zadovoljavajuća i da su proizvođači priželjkivali veći iznos uvjerava predsjednik Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića Vilamet Ljubiša Alempić.

-Ne možemo biti zadovoljni sa tim iznosom jer su neke manje hladnjače proizvođačima već isplatile 8,60 KM po kilogramu. Na sastanku koji je održan prije desetak dana prihvatili smo da to bude najniža cijena i sada dobijemo deset feninga manje. Plus, bilo je i hladnjačara na našoj regiji koji su platili malinu devet KM po kilogramu, u Ljuboviji čak i deset – navodi Alempić. Dodaje da razlika u ponuđenim cijenama neme veze sa kvalitetom ovog bobičastog voća.

– Kvalitet maline kod 90 posto poljoprivrednih proizvođača u Srpskoj je identičan, tako da ta otkupna cijena nema veze sa tim. Više ovisi od tržišta i kupaca kojima hladnjačari prodaju voće – pojašnjava Alempić, prenosi agencija.

 

Centralna.ba