Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik razgovarat će danas u Beogradu.
Zanimljivo je da ova posjeta dolazi nakon uvođenja sankcija lideru SNSD-a Miloradu Dodiku, ali i nakon razgovora Vučića sa visokim predstavnikom u BiH, Christianom Schmidtom.
Politički kurs Dodika
Podsjetimo, prije nekoliko dana Velika Britanija je načinila značajan korak te uvela sankcije Miloradu Dodiku te Željki Cvijanović, predsjednici RS.
Razlog za uvođenje sankcija je, kako se navodi, “pokušaj narušavanja legitimiteta i funkcionlanosti BiH”.
“To uključuje zabranu putovanja i zamrzavanje imovine. UK vjeruje da oni (Dodik-Cvijanović op.a) namjerno podrivaju teško postignut mir u Bosni i Hercegovini“, navodi se između ostalog u objavi na sajtu vlade Velike Britanije, koje je objavila i ministrica vanjskih poslova Velike Britanije.
Također, bitno je napomenuti da i razgovor Vučića i Schmidta je izazvao veliku pažnju javnosti. Zanimljivo je da na zvaničnoj stranici Predsjednika Srbije objavljena vijest o sastanku Vučića i Schmidta. Tu je Schmidt jasno tituliran kao visoki predstavnik što je jasno priznanje te funkcije.
Zbog ovih razloga, ali i niza drugih razloga politički analitičari posljednih nekoliko dana raspravljaju o tome da li će Milorad Dodik postati teret Aleksandru Vučiću, te da li će Zapada vršiti pritisak na rukovodtsvo Srbije da se distancira od Dodika.
Također, ono što veliku pažnju izaziva je i činjenica zbog čega Dodik za razliku od prethodnih godina, ove godine nije sudjelovao u Vučićevoj predizbornoj kampanji.
Sa političkom analitičarkom Tanjom Topić, razgovarali smo o relaciji Vučić-Dodik, ali i o svim posljedicama za građane koje donose ove nove sankcije za Milorada Dodika. Ali i o tome hoće li na sastanku Vučić utjecati da političkog ponašanje Dodika, ili će polako početi da ‘pere ruke’ od tog odnosa.
Topić smatra da postoje proturječne poruke koje dolaze od predsejednika Srbije, te da je pitanje hoće li išta značajno utjecati na na politički kurs Milorada Dodika.
“Zapravo ovdje imamo jednu vrstu proturječne poruke koja nam dolazi od Aleksandra Vučića. Jedna od tih poruka je da on priznaje visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta. To se vidjelo i u zvaničnom saopćenju koje je objavljeno iz njegovog kabineta. Unatoč tome što znamo da političari RS, ali i Milorad Dodik ne priznaju visokog predstavnika i da ga smatraju turistom u BiH. Rekla bih da je to prva tačka prijepora, prvi razlaz na relaciji Vučić-Dodik. Međutim, isto tako smo vidjeli i poruku koju je Aleksandar Vučić poslao, a ta poruka jeste da sa on protivi korištenju bonskih ovlaštenja i da je principijelno protiv tih ovlaštenja. Dakle, iz toga vidimo da barem do danas do susreta Vučić – Dodik, ništa nije značajnije utjecalo na Dodika da promijeni politički kurs”, istaknula je Topić za Raport.
Tanja Topić za Raport
Političari zaokupljeni sobom
Kako kaže, za očekivati je da Dodik sada nastavi insistirati na provođenju svog stava.
“To treba sigurno očekivati, nezavisno od Vučića, i nastavak određenih sankcija i otvaranje nekih drugih prilika za korištenje bonskih ovlaštenja. Unatoč tome što je Christian Schmidt ponudio opciju da se stvari rješavaju kao što je i trebalo da se rješavaju u institucijama BiH”, istaknula je Topić.
Međutim, ono što je sigurno da ove sankcije neće dobro donijeti najviše građanima manjeg bh. entiteta. Kako navodi bez obzira na odnos Vučića i Dodika, te bez obzira na tačke njihovog razilaženja, građani RS plaćaju najveću cijenu.
“Ako uzmemo u obzira da je Njemačka već sada zaustavila neke projekte za određene lokalne sredine, onda je sasvim jasno da će određene posljedice trpjeti građani. Na drugoj strani vidjeli smo uvođenje sankcija Velike Britanije, koje jesu vrlo jasno i precizno određene i precizirane za određene osobe. A opet imamo jednu paradaksolnu situaciju gdje je kao osvetu zbog uvođenja tih sankcija, sam Milorad Dodik najavio prekidanje programa i projekatama podrške koje VB provodi u RS. To znači, da na neki način sankcioniše sopstvene građane. U konačnici postavlja se logično pitanje ko će doći od stranih kompanija, ko će ulagati, u jedan prostor koji pravno, politički nesiguran, a gdje su rukovodioci na listi gdje je Lukašenko i slično.
Ne trebamo imati zabludu da ovdje imamo navalu stranih investitora, već duže vrijeme upravo zbog političke nestabilnosti. Strani investitori zaobilaze ovaj prostor u velikom luku. I dok teku ovi procesi, dok se dešavaju sankcije, građani cijele BiH vode jednu tešku egzistencijalnu bitku sa inflatornim šokom, za porastom cijena prehrane, energenata, a nikakvu podršku niti konrektnu akciju od strane političkih autoriteta nema jer su oni zaokupljeni sobom”, oštro je prokomentirala Topić.
Hoće li Dodik doživjeti politički pad 2022.godine?
U razgovoru smo pitali Tanju Topić da li nakon drugog udarca sa sankcijama za Milorada Dodika, postoji li mogućnost političkog pada Dodika na predstojećim izborima?
“Vrlo je teško pitanje da li će ga kazniti na izborima. Imamo jedan dio građana koji formirao jasan, kritičan odgovoran stav prema aktuelnoj vlasti, spakovao kofere i napustio ovaj prostor. Nije to mali broj ljudi. Na drugoj strani, su oni koji su disciplinovani glasači su oni koji rade u adminstraciji, članovi partije i oni koji moraju izaći na izbore jer glasaju za sebe. Treća kategorija su oni koji su potpuno nezadovoljni, razočarani, ali oni odgovaraju na takvo stanje time što apstiniraju i ne izlaz ena izbore. Kada živite u sistemu gdje je miniran izborni proces, njegov integritaet, vrlo je teško očekivati da bise desile korjenite promjene na izborima”, kazala je Topić.
Na samom kraju razgovora osvrnula se i na odnos opozicije u cijeloj situacije, te kazala kako opozicija ne iskorištava udarce Dodiku na adekvatan način.
“Opzicija je dugo vremena u nekoj vrsti defanzivne pozicije. Godinama se brani od etiketa da su izdajnici,strani plaćenici. S druge strane, opozicija ne konsildovana, a u nekoliko navrata je učinila poteze koji su ih faktički doveli do političkog samoubistva. Znači, oni su zajedno sudjelovali u donešenju odluka o neučestovanju u radu institucija BiH, u tom trenutku pružili su ruku Miloradu Dodiku i on je nastavio dalje. Konsildovao je svoje redove, za razliku od opozicije koja je razjedinjena. To su problemi koji pokazuje da nemaju snagu da adekvatno odgovore na ove izazove”, zaključila je Topić u razgovoru za Raport.