Sjedinje Američke Države poslat će Oružanim snagama BiH moćno protuoklopno oružje Javelin.
Potvrdio je do Senad Mašović generalpukovnik Oružanih snaga BiH nakon što se vratio iz službene posjete SAD.
On je kazao da je to tek jedan segment kroz koji će SAD podržati OSBiH, te da su u planu još neki programi o kojima nije smio govoriti.
Poznato je da su SAD ranije isporučile helikoptere, a u periodima prije toga i razna vojna vozila te gomilu opreme.
No, najava da će Javelin stići u BiH, posebno je značajna vijest.
Šta je to uopće i kako funkcionira?
Prema brojnim vojnim ekspertima radi se o možda i najboljem oružuje te vrste na svijetu.
To je u suštini protivoklopni i protuzračni sistem kratkog i srednjeg dometa koji se ispaljuje s ramena.
Inače, Javelin je razvijen i proizveden za američku vojsku i marince od strane kompanije Javelin Joint Venture.
Zanimljivo je da su SAD ovo moćno oružje slale i Ukrajini, a šalju ga i danas i pokazalo se vrlo efektivno protiv ruskih tenkova.
Ugledni Washington post pisao je kako su društvene mreže preplavile fotografije uništenih ruskih tenkova, i to nakon što je Javelin stigao do ukrajinske vojske.
“To je skrenulo pažnju na jedno posebno oružje: projektil Javelin”, pisao je Washington post.
SAD i druge zemlje NATO-a poslale su više od 17.000 komada protivtenkovskog oružja, uključujući projektile Javelin, kopnom u Ukrajinu preko Poljske i Rumunije.
Javelin je protivtenkovski raketni sistem koji se zaključava na termalnu sliku mete. Vojnik proviruje kroz komandnu lansirnu jedinicu i bira različite mete i tipove napada.
Kada se ispali, lansirni motor projektila izbacuje je iz cijevi prije nego što se njen primarni motor uključi i šalje raketu u let. Blaži početak smanjuje krhotine i dim, što otežava neprijatelju da vidi gdje je lansiran. Javelin koristi ono što je poznato kao „ispali i zaboravi“ sistem, koji omogućava vojniku da se skloni ili napuni novi projektil.
Sistem može pucati danju ili noću i ima relativno veliki domet, do četiri kilometra.
Dok Javelin može da gađa bilo koju vrstu vozila koje emituje toplotu, najmoćnije je protiv tenkova jer može da udari sa vrha. Zbog toga se zove koplje (na engl. javelin), poput koplja bačenog u atletici koje pada na zemlju pod strmim uglom.
Specifična putanja rakete Javelin
Javelin također mogu pucati direktno na metu ako postoji zaštita iznad nje, a mogu se koristiti i protiv helikoptera koji lete nisko.
Mark Cancian iz sigurnossnog programa u Centru za strateške i međunarodne studije rekao je za Washingotn post da je Javelin “vjerovatno najsofisticiranije i najmoćnije” protutenkovsko oružje”.
“Lako je obučiti borce da ih koriste”, rekao je Cancian, što je prednost u Ukrajini, gdje su se civili prijavili za borbe.
Stručnjaci su dalje za ovaj američki list ustvrdili da je malo stvari koje čak i najbolje opremljene vojske mogu učiniti u vezi s Javelinima. Moderni tenkovi su prekriveni reaktivnim oklopom, koji je u nekim slučajevima prepun malih količina eksploziva koji će detonirati dolazeći u dodir s raketom Javelina.
Jer, Javelin je dizajniran da probije taj oklop. Koristi tandem bojevu glavu, koja prvo ili stvara kanal u reaktivnom oklopu ili ga raznosi, omogućavajući glavnoj bojevoj glavi da se probije i eksplodira.
Javelin lansiran sa oklopnog vozila
Naravno, ni Javelin nije ‘svemoguć’.
Stručnjaci kažu da, iako moćan, posebno na otvorenim područjima, Javelin ima neke nedostatke.
“Javelin ima nedostatak kao i sve druge vrste protutenkovskog oružja, a to je što tenkovi mogu uzvratiti na vas, a vi jednostavno imate ljude koji se kriju iza brda ili grmlja,” rekao je Cancian. “To nije kao oklopno vozilo u kojem imate neku zaštitu.”
Sistemi naoružanja su također skupi i komplikovani za proizvodnju, sa procjenama troškova proizvodnje između 80.000 i 200.000 dolara po projektilu.
Američki proizvođači oružja imaju kapacitet da proizvedu najviše 6.500 projektila Javelin godišnje.
To nije sve…
BiH je već nekoliko puta bila tema NATO sastanaka, pa nas je šef ove vojne alijanse Jans Stoltenberg nekoliko puta spominjao kao državu pod ruskom prijetnjom.
Zadnji put kad nas je spomenuo rekao je da NATO ima u planu naprviti novi plan pomoći za Oružane snage BiH. Nije precizirao šta to znači, ali to će biti jedna od tema sastanka NATO-a u Madridu.