BiH

Nakon dvije godine pandemije vraćamo se na “staro normalno”. Stručnjak za Raport: Sve ima svoj početak i kraj

Prošle su dvije godine otkako je krenulo masovno širenje koronavirusa. Iza nas je pandemijsko razdoblje koje je donijelo nove strahove, borbu za život, preživljavanje. Ipak, broj novozaraženih polako opada, a skoro sve mjere, s kojima se svijet živio, ublažavaju se ili se u potpunosti ukidaju.

Moramo biti na oprezu

Svakodnevno možemo čuti tvrdnje da smo nakorak do kraja pandemije, te da bi koronavirus uskoro mogla postati endemska bolest.

Sličnog mišljenja je i imunolog dr. Jasenko Karamehić, ali, ipak, napominje kako moramo biti na oprezu. On za Raport kaže da moramo pratiti analize Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i voditi se njihovim smjernicama.

“Svakako situaciju treba pratiti i na osnovu situacije pravovremeno donositi mjere. Dakle, popuštati ili poduzeti oštrije epidemiološke mjere. Treba na dnevnom nivou pratiti broj novozaraženih, hospitaliziranih i na osnovu toga donositi mjere. Ovo već ide u endemiju, ali tako se i pretpostavljalo. Sve ima svoj početak i kraj. Doći će vrijeme kada će se covid tretirati kao prehlada. Blizu smo toga, ali treba pratiti šta WHO kaže, oni su najrelevantniji. Nije bitno što je kod nas situacija dobra, ako ne bude u svijetu”, kazao je za Karamehić.

Jasenko Karamehić

Prema posljednjim dostupnim podacima, tokom prošle godine u BiH je potvrđeno 259.240 novozaraženih, te 13.547 smrtno stradalih.

Naša zemlja je bila jedna od onih zemalja koja je imala problem sa nabavkom vakcina protiv koronavirusa. Iako smo u početno značajno kasnili sa vakcinacijom, kasnije su građanima bile dostupne skoro sve vrste vakcine.

Udar na ekonomiju

Da sumiramo.

Pandemiji se možda bliži kraj, ali jedno je sigurno da je sve ovo ostavilo razorne posljedice na svim poljima. Kako ličnim, tako i globalnim. Nepovratno nas je promijenila, i kao društvo, i kao pojedince. Posljedice pandemije, društvene, ekonomske, mentalne, još ćemo dugo nositi.

Prvi slučaj koronavirusa u našoj zemlji zabilježen j u martu 2020. godine, a nakon toga je uslijedilo više od 750 dana muke, bolesti, maski, restrikcija, izolacija. Ali, ono što je najbolnije i najtužnije su hiljade i hiljade smrtno stradalih.

Covid odjel u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš”

Zdravstveni radnici su u protekle dvije godine prošli mukotrpan ljudski i profesionalni put na kojem nisu niti jednog trenutka posustali.

Sve češće možemo čuti frazu da se “vraćamo starom normalnom”. No, pitanje je da li ikada više može biti “staro normalno”.

Raport.ba

Copyright © 2022 SVEvijesti | koje treba znati!

Exit mobile version