Connect with us

Upište pojam za pretragu

BiH

Tužilaštvo BiH priznalo da se vrijeme Gordane Tadić manje bavilo korupcijom?!

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana 7. juna naći će se i izvještaj o radu Tužilaštva BiH u prošloj godini. Veći dio godine na čelu ovog tužilaštva bila je sada već smijenjena Gordana Tadić koja je 11. aprila ove godine dospjela i na crnu listu SAD-a.

Piše: A. DUČIĆ

Preciznije, Tadić je Tužilaštvom BiH rukovodila do 20. oktobra 2021, kada joj je odlukom VSTV-a izrečena disciplinska mjera “premješteanje sa mjesta glavnog tužioca na mjesto tužioca Tužilaštva BiH“. Tadić je smijenjena zbog nemara ili nepažnje u vršenju službenih dužnosti odnosno za svjesno zanemarivanje obaveza i naloga VSTV-a da se predmeti Tužilaštva raspoređuju u rad tužiocima putem automatskog sistema raspodjele (TCMS). Naslijedio je dotadašnji zamjenik Milanko Kajganić koji je i danas v.d. glavnog tužioca.

Upravo je “nemar” i bolje reći nepridavanje tolike važnosti šlagvort kada je riječ o procesuiranju korupcije. Naime, u samoj informaciji o radu Tužilaštva BiH koji će se uskoro naći pred državnim poslanicima stoji da im krivično gonjenje u pogledu koruptivnih krivičnih djela i krivičnih djela protiv službene odgovornosti i da predstavlja izazov u smislu optuživanja pa su zbog toga imali mali broj podignutih optužnica za koruptivna krivična djela.

Iz Tužilaštva ovo „svaljuju“ na građane i to „jer građani rijetko prijavljuju koruptivne aktivnosti sa konkretnim dokazima koji se ne mogu potvrditi u istrazi“.

– S druge strane veliki broj anonimnih prijava predstavlja samo navode koji nisu potkrijepljeni dokazima,. Primjetno je i da Sud BiH u određenim odlukama ukazuje na nedostatak dokaza za umišljaj što dodatno otežava donošenje tužilačke odluke u pogledu optuženja. Jedan od osnovnih problema je i neblagovremena informacija. To se posebno odnosi na koruptivna krivična djela povezana sa javnim nabavkama – kažu u Tužilaštvu BiH.

Faksimil Izvještaja

Ipak, tvrde kako su podigli jednu optužnicu za visoku korupciju i to u predmetu „Konak“. Inače, riječ je o optužnici odnosno akciji u okviru koje je uhapšeno nekoliko službenika Granične policije jer su napošljavali kadete uz naplatu mimo konkursa.
Kada je riječ o korupciji, u 2021. zaprimili su 100 prijava protiv 270 osoba, dok su iz ranije perioda imali 75 neriješenih predmeta. Od ukupno 175 predmeta, riješili su 69 tako što su donijeli 43 naredbe o neprovođenju istraga. Istrage su pokrenuli u 11 predmeta.

Faksimil Izvještaja

Ukupno je u odnosu na 2020. godinu Tužilaštvo BiH, kaže se u izvještaju, podignulo osam optužnica manje, ali je povećan broj osoba koji su optužene i to za 50.

Treba naglasiti da uprkos ozbiljinim inkriminirajućim navodima Američkog ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) protiv Gordane Tadić, VSTV još nije ništa poduzeo protiv nje, pa je tako Tadić i dalje državna tužiteljica.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1628534950941-0’); });

Ona je nakon informacije da je dospjela na crnu američku listu na svom Facebook profilu objavila da je dobro radila, za razliku od navoda iz OFAC-a prema kojima je „odgovorna ili saučesnik, ili je direktno ili indirektno učestvovala u akcijama i politikama koje potkopavaju demokratske procese ili institucije na zapadnom Balkanu“.

Iz VSTV-a na čelu sa Halilom Lagumdžijom su nakon toga u saopćenju pozvali Ambasadu SAD u BiH da im dostave dodatna sanznanja i informacije protiv Tadić radi utvrđivanja njene eventualne odgovornosti.

Vijest Tužilaštvo BiH priznalo da se vrijeme Gordane Tadić manje bavilo korupcijom?! se prvi put pojavila na sljedećem linku: Fokus.ba.

Fokus