Connect with us

Upište pojam za pretragu

Ekonomija

ODLAZAK U MIROVINU U NJEMAČKOJ: U kojoj će godini osiguranik stjecati pravo na mirovinu u budućnosti i hoće li iznos mirovine biti dovoljan za život

Trećina Nijemaca pretpostavlja da neće biti dovoljno financijski sigurni kada odu u mirovinu i da će morati dodatno zaraditi. To je rezultat posebnog istraživanja naše Statista Global Consumer Survey na temu financija.

 

Do 2029. standardna dob za umirovljenje za mirovine bez odbitaka trebala bi se povećati sa 65 na 67 godina.

Indija s 45 posto ima daleko najviše ispitanika koji pretpostavljaju da će morati nastaviti raditi nakon umirovljenja. Prema analizi OECD-a, 2011. godine samo je oko dvanaest posto radnog stanovništva imalo pravo na korištenje službenih mirovinskih sustava, 88 posto ovisilo je o dobrovoljnim rezervama i ponudama štednje. Standardna dob za odlazak u mirovinu u Indiji je između 55 i 58 godina, znatno niža nego primjerice u Njemačkoj.

Uz Indiju, na popisu se nalazi i niži izuzetak: manje od četvrtine ispitanih Britanaca vjeruje da za svoju mirovinu moraju dodatno zaraditi. Iako najveća državna mirovina koja se može isplatiti iznosi samo oko 142 funte tjedno, poslodavci u Ujedinjenom Kraljevstvu dužni su isključiti sve zaposlene britanske državljane s godišnjom plaćom većom od 10.000 funti u evidenciju mirovinskog programa poduzeća.

U Njemačkoj je predsjednik udruge poslodavaca Gesamtmetall Stefan Wolf nedavno pokrenuo ponovnu raspravu o podizanju zakonske dobi za odlazak u mirovinu. Wolf je rekao kako su “rezerve potrošene” i Nijemci će “morati raditi dulje”.

Na upit Uredničke mreže Njemačke, predstavnici vlade semafora i CSU-a nisu vidjeli potrebu za akcijom u tom pogledu, piše Fenix.

Centralna.ba