Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Na ISS-u izrađuju teleskop s tekućom lećom

Privatni astronaut Eytan Stibbe uskoro će na ISS-u provesti eksperiment koji uključuje izradu leća od tekućih polimera.

Među eksperimentima koje će provoditi “privatni astronauti” koji su ovih dana stigli na ISS misijom Ax-1, nalazi se i projekt FLUTE (Fluidic Telescope Experiment), čiji cilj je pomoći NASA-i u izradi budućih svemirskih teleskopa koji će biti veći od postojećih.

FLUTE je program dizajniran za istraživanje korištenja tekućina za izradu teleskopskih leća, što bi se moglo učiniti u samom svemiru nakon lansiranja materijala.

Na ISS-u će “mission specialist” Eytan Stibbe izvesti eksperiment u kojem će demonstrirati tehnologiju izrade leća od tekućih polimera koje će očvršćivati ultraljubičastim svjetlom ili temperaturom. NASA kaže da je proces relativno jednostavan, sličan izradi akrilnih noktiju u kozmetičkom salonu. Ideja je koristiti mikrogravitaciju za pomoć pri oblikovanju leća.

FLUTE eksperiment na ZeroG letu

“U mikrogravitaciji tekućine poprimaju oblike koji su korisni za izradu leća i zrcala, pa ako ih napravimo u svemiru, mogle bi se koristiti za izgradnju teleskopa koji su dramatično veći nego što se prije mislilo da je moguće”, izjavio je Edward Balaban, istraživač u NASA-inom Istraživačkom centru Ames i glavni znanstvenik projekta FLUTE koji kaže da bi zapravo ova tekuća tehnika mogla biti čak i lakša od trenutnih procesa proizvodnje leća.

“Ova metoda nam omogućuje da u potpunosti preskočimo sve mehaničke procese poput brušenja ili poliranja”, rekao je Moran Bercovici, izvanredni profesor strojarstva na izraelskom institutu Technion. “Prirodna fizika tekućina jednostavno radi sav posao umjesto vas”.

Kako se tekućine ponašaju u svemiru najbolje možete vidjeti u ovom videu.

Istraživački tim, koji se sastoji od znanstvenika iz NASA-inog istraživačkog centra Ames, NASA-inog Centra za svemirske letove Goddard i Izraelskog instituta za tehnologiju Technion, već je demonstrirao tehnologiju u simuliranoj mikrogravitaciji u vodi na Zemlji, a zatim na ZeroG paraboličnom letovima, koji su istraživačima omogućivali kratka razdoblja mikrogravitacije trajanja od 15 do 20 sekundi.

“U nekoliko sekundi uspjeli smo stvoriti samostojeću tekuću leću, koja je održala svoj oblik i funkcionalnost sve dok se avion nije podigao”, rekao je Bercovici. “Naš eksperiment na svemirskoj postaji će eksperimentu dodati korak stvrdnjavanja tekućina kako bi zadržale svoj oblik.”

“Ako eksperiment na ISS-u bude uspješan, to će biti prvi put da će se u svemiru proizvesti jedna optička komponenta, dodaje Balaban. “Osjećaj je kao da stvaraš povijest”.

Dobro je znati da dečki koji su platili 50 milijuna dolara za pansion na ISS-u neće samo ljenčariti kao obični turisti, već će biti i od neke konkretne koristi. Osim ovog eksperimenta testirat će i tehnologiju izrade bifteka od matičnih stanica.

Centralna.ba