Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

NASA će znanstveno proučiti aktivnosti NLO-a

U priopćenju od 9. lipnja, NASA je najavila stvaranje posebnog tima koji će početkom jeseni započeti istraživanje takozvanih “neidentificiranih zračnih fenomena” (UAP), oko kojih se već dugi niz godina vrte mnoge teorije, a koji su privukli i pozornost Kongresa.

Istraživanje će biti provedeno iz znanstvene perspektive i usredotočit će se na identificiranje dostupnih podataka, kako najbolje prikupiti buduće podatke i kako NASA može upotrijebiti te podatke radi boljeg razumijevanja UAP-ova u budućnosti surađujući sa stručnjacima iz znanstvenih, analitičkih i aeronautičkih zajednica.

nlo

“NASA vjeruje da su alati za znanstvena otkrića moćni i da se primjenjuju i ovdje”, rekao je Thomas Zurbuchen, pomoćnik administratora za znanost u sjedištu NASA-e u Washingtonu. “Imamo pristup širokom rasponu promatranja Zemlje iz svemira – a to je žila kucavica znanstvenih istraživanja. Imamo alate i tim koji će nam pomoći da bolje razumijemo nepoznato. Ovo je definicija onoga što je znanost. To je ono što mi radimo.”

“Ograničeni broj promatranja UAP-a trenutačno otežava donošenje znanstvenih zaključaka o prirodi takvih događaja. Neidentificirane pojave u atmosferi od interesa su i za nacionalnu sigurnost i za zračnu sigurnost. Utvrđivanje koji su događaji prirodni predstavlja ključni prvi korak u identificiranju ili ublažavanju takvih pojava, što je u skladu s jednim od NASA-inih ciljeva osiguravanja sigurnosti zrakoplova.” – navodi NASA u svom priopćenju. Također, NASA naglašava kako zasad nema dokaza da su UAP-ovi izvanzemaljskog porijekla.

Novi tim UAP-a djelovat će neovisno o timovima američkog Ministarstva obrane. Tim će biti predvođen astrofizičarem Davidom Spergelom, koji je ranije bio na čelu odjela za astrofiziku na Sveučilištu Princeton. Istraživanjem će upravljati Daniel Evans, pomoćnik zamjenika suradnika administratora za istraživanje u NASA-inoj Upravi za znanstvene misije.

“S obzirom na malo zapažanja, naše prvi zadatak je jednostavno prikupiti najrobusniji skup podataka koji možemo.” rekao je Spergel. “Identificirat ćemo koji podaci – od civila, vlade, neprofitnih organizacija, tvrtki – postoje, što još trebamo pokušati prikupiti i kako ih najbolje analizirati.”

NASA procjenjuje da će istraživanje trajati oko devet mjeseci, a izvješće izrađeno na temelju njega bit će javno podijeljeno.

Piše: Marijan Živković

Centralna.ba