Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Treba li ručno pokretati skeniranja antivirusnih programa i kada je to poželjno raditi?

Otvarate li redovito na svom računalu antivirusni program i nakon toga provodite skeniranja? Vjerojatno niste jedini jer svima nam je kao korisnicima važno da radimo unutar sigurnog okruženja i da ne postoji mogućnost nanošenje štete sustavu koji koristimo.

Antivirusni programi često pokazuju obavijesti o svojim aktivnostima, a neki čak znaju izdavati upozorenja kako već u dužem periodu niste kao korisnik obavili skeniranje.

Svakako se neće ništa dogoditi ako usvojite obavijest i ručno pokrenete skeniranje operativnog sustava, no može se reći kako slične informacije od korištenog antivirusnog programa možete zanemariti.

Adaware Antivirus besplatni

Sljedeće pitanje bi zato glasilo zašto je ručno pokretanje antivirusnog programa i njegovog skeniranja zapravo nepotrebno?

Antivirusni programi neprestano rade svoj posao u pozadini bez vaše pomoći, a upozoravaju vas jedino u slučaju kad se utvrde određeni problemi. Oni u pozadini bilježe sve aktivnosti koje se odvijaju na računalu i osiguravaju da ne postoje nikakvi maliciozni procesi koji mogu nanijeti štetu. Uvijek kada preuzmete neku datoteku ili otvorite neku aplikaciju vaš antivirusni program ubacuje se u cijeli postupak i provjerava ako postoje virusi ili maliciozni sadržaj te tek nakon toga odobrava otvaranje ili pokretanje. Ako ste kojim slučajem preuzeli virus, antivirusni program će vas obavijestiti o tome bez potrebe da samostalno provodite skeniranje.

Kako biste se sami uvjerili u učinkovitost rada antivirusnog programa koji koristite, preuzmite Eicar testnu datoteku. Odmah ćete vidjeti svoj antivirusni program na djelu te kako samostalno obavlja posao bez da ste ga otvorili ili ručno pokrenuli skeniranje. Ova značajka antivirusnog programa poznata je pod sljedećim terminima: skeniranje u pozadinizaštita u stvarnom vremenulokalna zaštitaskeniranje na zahtjev itd.

Drugim riječima, ne morate ručno pokretati skeniranja jer je antivirusni program isto već obavio te je provjerio svaku novu datoteku koja je stigla. Istodobno, antivirusni program svjestan je svih softvera koje pokrećete unutar operativnog sustava. On obavlja cijeli posao bez potrebe da ga se na to podsjeća.

besplatni antivirus 2019

Većinu vremena se aktivnost antivirusnog programa provodi na opisani način u pozadini. Ipak, postoje neke situacije kada ručno pokretanje antivirusnog programa može biti korisno.

Radi se o vrlo specifičnim situacijama koje donosimo u nastavku:

  1. Instalirali ste antivirusni program – Kada po prvi put instalirate novi antivirusni program, on će odmah napraviti skeniranje kompletnog sustava. Ako se ovo ne dogodi automatski, vi svakako ručno pokrenite navedeno skeniranje. Ovo antivirusnom programu omogućuje da provjeri stanje vašeg računala i osigura da ne postoje virusi ili ostali malware koji vreba u neotvorenim datotekama na vašem disku. Nakon što se skeniranje odradi, antivirusni program će se uvjeriti kako je s vašim sustavom sve u redu.
  2. Provjera latentnih virusa koji prethodno nisu zamijećeni – Antivirusni programi koriste tzv. „definition“ datoteke koje se redovno ažuriraju. One sadrže katalog identificiranih malwarea i vaš antivirusni program zapravo uspoređuje sadržaje programa koje pokrećete na računalu sa spomenutim katalogom radi provjera ako postoje podudarnosti. U nekim situacijama može se dogoditi da se u vašem sustavu nalaze latentni virusi koji „spavaju“ unutar izvršne datoteke i čekaju na njeno pokretanje. Zna se dogoditi da ih antivirusni program ponekad preskoči, a najčešće je to iz razloga što se malware prijetnje tj. njihovi kodovi neprestano mijenjaju i može se dogoditi da „definition“ datoteka još ne sadrži nove malware kodove koji su se pojavili. Ove informacije kao korisnik teško možemo intuitivno znati pa nakon određenog vremena uvijek se može ručno pokrenuti skeniranje antivirusnog programa koji će u tom slučaju vjerojatno primijetiti latentni virus na disku. Dakako, u slučaju da bez prethodnog provođenja skeniranja pokušate otvoriti zaraženu izvršnu datoteku, antivirusni program će ju detektirati i o tome vas upozoriti jer je cijelo vrijeme aktivan u pozadini.
  3. Želite dodatnu potvrdu stanja – Kao korisnik bi uvijek morali imati aktivan samo jedan antivirusni program jer rad nekoliko njih u pozadini može poremetiti njihovu učinkovitost i to može izazvati probleme na računalu. Želite li ipak napraviti skeniranje sustava s drugim antivirusnim programom, preporučuje se da to odradite ručno umjesto da dopuštate istodobno odvijanje pozadinskog rada.

najbolji antivirus bitdefender

Zašto je provođenje zaštite i skeniranja od strane antivirusnog programa u pozadini bolje od ručnog namještanja skeniranja?

U praksi postoji mogućnost prekidanja rada antivirusnog programa u pozadini, no to svakako ne bi trebali raditi.

Osnovno je pravilo da se virusi i ostali malware moraju detektirati prije nego što se pokrenu i inficiraju dijelove vašeg operativnog sustava. Čak i ako idete u krajnost i skenirate svaki mogući program ili aplikaciju koje ste instalirali na računalu, morali bi imati uključen rad antivirusnog programa u pozadini jer je na taj način stalno aktivan i pokriva (analizira) one dijelove vašeg sustava za koje niste ni znali da mogu biti ranjivi.

Prilikom postavljanja zaštite na računalu mnogo toga ovisi o tome koji ste antivirusni program odabrali. Neki od njih su vrlo fleksibilni, dok su kod dijela ostalih mogućnosti mijenjanja postavki vrlo ograničene. Antivirusni programi kod kojih korisnik ima malo operativnog prostora djelovat će na određeni način i mijenjanje njihovog pozadinskog rada ili njegovo onemogućavanje neće biti moguće.

Bezobzira na to što postoje razlike u načinu rada antivirusnih programa, svakako se preporuča da njihov pozadinski rad ne dirate jer je na taj način zaštita računala najkvalitetnija i radi se o stalnim procesima skeniranja i detektiranja prijetnji koji se ne bi smjeli prekidati.

Piše: Ervin Mičetić

Centralna.ba