Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

VIDEO: Najmanji dron za podvodna istraživanja

Dok su AUV-ovi (autonomna podvodna vozila) od neprocjenjive važnosti za prikupljanje oceanografskih podataka, ona su također prilično velika i vrlo skupa. Podvodni istraživački robot Hydrus kojeg je razvila tvrtka Advanced Navigation nudi mnogo manju i jeftiniju alternativu.

Većina AUV-a su robotske plovila u obliku torpeda koja mogu samostalno istraživati ​​podmorski svijet danima, koristeći skup senzora za snimanje videa i drugih oblika podataka. Obično su toliko veliki da se moraju porinuti u more i dohvatiti pomoću dizalica na relativno velikim površinskim plovilima.

Hydrus 3

Iznajmljivanje ili kupnja takvog broda uz plaćanje njegove posade može biti prilično skupo. Osim toga, ovisno o marki i modelu, sami AUV-i mogu koštati nekoliko milijuna dolara.

Proizveden od strane australske tvrtke Advanced Navigation, Hydrus je veličine od samo 470 x 260 x 260 mm, težak je 6,7 kg i trebao bi se prodavati za oko 50.000 američkih dolara. Njegova mala veličina znači da se može nositi komercijalnim zrakoplovom kao prtljaga, a može ga koristiti samo jedna osoba s malog broda, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Koristeći sedam električnih potisnika, Hydrus može putovati maksimalnom brzinom od 4 čvora (7 km/h), zaroniti do maksimalne dubine od 3000 m i putovati do 9 km od svoje lansirne točke. Jedno punjenje njegove litijeve baterije dovoljno je za oko tri sata rada, a njegova kamera snima 4K/60fps video, uz pomoć osam LED reflektora koji zajedno proizvode 20.000 lumena.

Dok je na površini, Hydrus može pristupiti GPS satelitima i bilježi GPS koordinate. Nakon što je potopljen, koristi ugrađene akcelerometre i žiroskope kako bi pratio brzinu i smjer u kojem putuje od tog mjesta. AUV-u u tome pomaže i sonarni sustav koji se koristi za praćenje brzine i smjera u kojem putuje preko morskog dna, a osim toga, Hydrus koristi ono što je poznato kao ultra-short baseline (USBL) sustav pozicioniranja.

Hydrus2

U ovoj postavci, podvodni akustični pretvarač na površinskom plovilu šalje akustične “pingove” kroz vodu, koje AUV prima i pinga/odgovara natrag korištenjem vlastitog transpondera. Analizom vremena koje je proteklo između prvog slanja pinga i primanja odgovornog pinga (i smjera iz kojeg je stigao odgovor), moguće je odrediti trenutni položaj Hydrusa.

Ti se podaci šalju natrag AUV-u u sljedećim pingovima, omogućujući mu da zna gdje se nalazi u odnosu na unaprijed programirane međutočke na svojoj ruti.

Hydrus 4

Treba napomenuti da, iako se USBL sustav može koristiti za promjenu rute Hydrusa ako je potrebno, AUV-om se ne može daljinski upravljati u stvarnom vremenu.

Video i drugi podaci, uključujući vodljivost vode, temperaturu i dubinu, snimaju se na ugrađeni tvrdi disk. Uz to, Hydrus također može koristiti integrirani optički modem za prijenos podataka u stvarnom vremenu kroz vodu do receptora na svom plovilu domaćinu, u obliku brzih impulsa svjetlosti, s time da je maksimalni domet za ovu vrstu komunikacije oko 10 m.

Moguće primjene Hydrusa uključuju ekološka istraživanja, 3D mapiranje morskog dna (putem sonarnog sustava), podvodnu inspekciju objekata akvakulture i vjetroelektrana na moru.

Centralna.ba