Zdravlje

Oftalmolog: Ko je i šta radi?

Oftalmolog je specijalista za lečenje očiju. Za razliku od optometrista i optičara, oftalmolozi su doktori medicine ili doktori osteopatije sa specifičnim obrazovanjem i iskustvom u dijagnozi i lečenju očnih bolesti i poremećaja vida.

Oftalmolozi su kvalifikovani da pruže sveobuhvatno lečenje očiju, uključujući medicinske i hirurške poduhvate, kao i dijagnozu i lečenje bolesti i vizuelnih komplikacija uzrokovanih drugim stanjima, kao što je dijabetes.

Šta je oftalmolog u poređenju s optometristom?

Oftalmolog je stručnjak za oči koji je prošao kroz šest godina osnovnih medicinskih studija, i najmanje četiri godine specijalizovanog medicinskog i hirurškog obučavanja u oblasti oftalmologije.

Kao kvalifikovani specijalista, oftalmolog poseduje licencu koju izdaje državno regulatorno telo. Posao oftalmologa je da dijagnostikuje, leči i neguje stanje očiju i vizuelnog aparata. 

Kada vam je potreban oftalmolog?

Iako oftalmolog može da se bavi svim vašim potrebama vezanim za lečenje očiju, trebalo bi da razmotrite posetu oftalmologu svaki put kada imate ozbiljan problem sa očima koji bi mogao da zahteva hiruršku intervenciju ili specijalizovano lečenje.

Oftalmolozi izvode hirurške zahvate za probleme poput katarakte, gde se oči zamagle i uzrokuju simptome kao što su zamagljen vid; glaukom, koji je drugi najčešći uzrok slepila u svetu i uključuje oštećenje optičkog nerva usled nakupljanja tečnosti u oku; i odvajanje mrežnjače, ozbiljno stanje koje se dešava kada se mrežnjača, sloj tkiva na zadnjem delu oka, odvaja od potpornih tkiva.

Koji očni problemi zahtevaju specijalizovano lečenje?

Postoje određeni očni problemi koji mogu zahtevati specijalizovano lečenje oftalmologa. Na primer, starenjem može doći do makularne degeneracije, koja sprečava ljude da vide ono što je direktno ispred njih. Takođe, ambliopija (lenjo oko) može se javiti kada jedno oko postane slabije od drugog tokom detinjstva.

Ovaj problem može se lečiti naočarima ili flasterima. Astigmatizam, koji uzrokuje zamagljen vid, ponekad se leči laserom, dok su bolesti rožnjače i dijabetička retinopatija, koje slabe krvne sudove u mrežnjači, takođe stanja koja zahtevaju specijalizovano lečenje. 

Kada bi trebalo da uradim pregled očiju?

Redovno ispitivanje očiju je važan korak u očuvanju zdravlja vaših očiju. Zdravlje očiju može se menjati tokom vremena, pa je preporučljivo planirati redovne preglede. Deca bi trebalo da imaju pregled vida kod pedijatra ili porodičnog lekara kada nauče abecedu, a zatim na svakih godinu dana.

Odrasli uzrasta od 20 do 39 godina trebali bi da imaju potpune preglede očiju na pet do deset godina. Odrasli između 40 i 54 godine treba da proveravaju oči svakih dve do četiri godine, dok osobe između 55 i 64 godine treba da obavljaju preglede skoro svake godine.

Šta da očekujem od pregleda kod oftalmologa?

Većina rutinskih pregleda očiju započinje razgovorom o vašim očima: Da li imate problema sa vidom? Ako da, koji su simptomi i koliko dugo ih imate? Takođe, oftalmolog će se interesovati o vašoj istoriji nošenja naočara ili kontaktnih sočiva, kao i o vašem opštem zdravlju i porodičnoj medicinskoj istoriji, uključujući specifične očne bolesti.

Koji testovi se rade za proveru očiju?

Oftalmolog će obaviti nekoliko testova kako bi saznao više o zdravlju vaših očiju:

Test oštrine vida: Moraćete da pročitate sa table sa nasumičnim slovima, poznatu kao Snellenova tabla.

Test boje: Gledaćete više tabela sa obojenim tačkama koje formiraju brojeve.

Test stereopsije: Ovaj test određuje da li imate adekvatnu 3D viziju.

Testovi perifernog vida: U aparatu se pojavljuju svetlosne tačke čije prisustvo treba da prijavite.

Test očnih mišića: Od vas će se zahtevati da pratite svetlost ili olovku i pomerate oči u različitim pravcima.

Test sužavanja zenica: Oftalmolog može koristiti svetlost kako bi proverio da li se vaše zenice skupljaju ili zatvaraju.

Provera fundusa: Prvo se kapima za oči šire zenice, a zatim se proverava struktura zadnjeg dela.

Provera prednje strane oka: Gledaćete u aparat za magnifikaciju kako bi se proverili kapci, rožnjača, konjunktiva, sklera i iris.

Test na glaukom: Ovaj test uključuje puštanje mlaza vazduha na oko kako bi se proverilo da li imate glaukom.

Zaključak

Zaštita vašeg zdravlja očiju treba da bude jedan od vaših ličnih prioriteta. Malo šta u životu je vrednije od sposobnosti da jasno vidite. Srećom, postoji mnogo načina za lečenje uobičajenih problema sa očima. Prioritizujte svoje zdravlje očiju tako što ćete redovno obavljati preglede kod oftalmologa i tražiti pomoć svaki put kada primetite promene u vidu.

Copyright © 2022 SVEvijesti | koje treba znati!

Exit mobile version