Svaki povijesni trenutak i svako vrijeme sa sobom nosi nove životne navike, svakodnevne izazove i potrebe, a to se posebno ogleda i u poslovima projektiranja interijera po mjeri njegovih korisnika.
Tako se mlada arhitektica iz Viteza Nataša Križanović prihvatila zahtjevnog i sveobuhvatnog posla adaptacije stana izgrađenog prije više od tri desetljeća, koji sa svojih četrdesetak metara četvornih nije odgovarao današnjem stilu življenja i suvremenim trendovima kada je u pitanju arhitektura. Stan se izvorno sastojao od hodnika, kupaonice, kuhinje s blagovaonicom te jedne sobe koja je ujedno bila osmišljena i kao dnevni boravak, ali i kao spavaća soba. Uz sve navedeno valjalo je osmisliti shemu i raspored instalacija jer su postojeće dotrajale te planirati kompletnu zamjenu vanjskih i unutrašnjih otvora.
Iskoristiti svaki kutak stana
„Moram priznati kako mi je ovo jedan od najdražih, dosad realiziranih projekata, kroz koji sam i sama napredovala, učila te uz komunikaciju s investitorima i izvođačima radova, od stana koji je odudarao od suvremenih trendova i potreba današnjice, stvorila 45 četvornih metara koji nude sve što jedan dom, u punom smislu te riječi treba imati. Mnogi su, gledajući fotografije stana iznenađeni što je sve smješteno u tako malo kvadrata, no pomnim planiranjem prostora dobili smo dvije nove prostorije te otvaranjem dnevnoga boravka prostranu cjelinu za provođenje svakodnevice“, kazala je na početku razgovora Nataša Križanović, koja je tijekom karijere radno iskustvo stjecala i u poznatoj arhitektonskoj kući LEDIĆ arhitektura, za što uvijek naglašava, da joj je bio fakultet poslije fakulteta.
„Iako se po završetku svih radova čini kao da je prethodio prilično jednostavan proces, to uopće nije tako. Od skice, idejnog rješenja do izvedbenog projekta je složen redoslijed koraka s detaljnim opisima koji moraju biti savršeno usklađeni, a za to je potrebno uložiti svo praktično i teoretsko znanje, upornost, strast, ljubav i emocije. Konkretno, u ovom projektu smo gotovo sve crtali i radili po mjeri, a nerijetko je bio slučaj da tijekom spavanja noću razmišljam o shemi polaganja keramike, dobijem ideju pa ustanem i to skiciram kako ne bih zaboravila. To je jednostavno moj način života, a ne samo moj posao“, govori nam uz osmijeh Nataša.
Francuski štih u srcu Bosne
„Stan je bio prilično ispresječen brojim pregradnim zidovima koje smo odmah uklonili kako bismo dobili funkcionalnu cjelinu, a ugradnjom tkz. francuskih balkonskih vrata dobili smo mogućnost konzumiranja dodatnog dnevnoga svjetla, ali i opciju da tijekom lijepih vremenskih prilika blagovaonicu produljimo u postojeću lođu gdje smo ugradili kovanu ogradu, koja daje dozu romantike i otmjenosti stanu“, kazala je mlada arhitektica te nastavila:
„Nove pregradne zidove kojima smo dobili novu spavaću sobu te odvojili hodnik od dnevnoga boravka, u jednu smislenu cjelinu povezali smo ugradnjom staklene prizme koja se vraća u uporabu, a i tim potezom smo osigurali dodatni, bolji protok dnevnoga svjetla u stan te poseban šarm koji ovaj stan ima. Moderne bijele dekorativne lajsne savršeno odgovaraju odabranoj podnoj oblozi kao i zidnim lajsnama i ukrasima čime se postigli da se stanari te njihovi gosti posjećuju uistinu posebno, da znaju da su u stanu koji je projektiran samo za njih“.
U stanu je, obzirom na malu kvadraturu, bilo potrebno osmisliti dodatni skladišni prostor što je bio poseban zadatak za arhitekticu.
„Kuhinju, koja je bilo zatvorena, uska i duga otvorili smo prema blagovaonici te ju skratili za jedan metar kako bismo dobili korisnu ostavu u kojoj smo predvidjeli stroj za pranje i sušenje rublja i mnoštvo polica koje su uvijek potrebne. Također, suhom gradnjom stari pregradni zid pretvorili smo u ugradni ormar, koji se tako suptilno nalazi na granici kuhinje i ostatka stana, ujedno skriva hladnjak, ali, prije svega, daje sjajne dodatne opcije za skladištenje artikala“, govori nam Nataša.
Iako na koncu ovoga teksta uvijek je važno i nezaobilazno spomenuti prvi dojam ulaska u stan, a to je nevjerojatan hodnik s dizajnerskim namještajem i mozaikom na podu koji odmah govori da ulazimo u posebno dizajniran i osmišljen interijer. Sa svoja tri četvorna metra hodnika ima luksuzno i otmjeno zrcalo, zanimljivu ladicu za ključeve te unikatan cipelar i prostor za odjeću. Put iz hodnika, u kojemu dominira crna i zlatna boja, vodi nas u dominantno bijelo kupatilo, sveden, neprimjetan prostor, no istovremeno pomno planiran kutak stana koji jamči funkcionalnost i vizualnu kompaktnost stambene površine.
Ukratko, ovaj stan predstavlja unikatno arhitektonsko rješenje, savršen spoj funkcionalnosti, iskorištenosti prostora koji je moderno uređen unikatnim namještajem, zidnim ukrasima te precizno odabranim detaljima kako bi bio prostor u koji ćete se, zbog njegove otmjenosti i šarma, zaljubiti na prvi pogled.
Slika govori tisući riječi, zato Vas prepuštamo našoj galeriji da biste se i sami uvjerili u sve.
FOTO: STAN U VITEZU – NATAŠA KRIŽANOVIĆ