Član Predsjedništva BiH i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik istaknuo je u ponedjeljak u Mostaru kako je položaj Srba u tom gradu deprimirajući.
– Nažalost, ovdje uvijek dolazimo s istim zaključkom, odnosno da je položaj Srba u Mostaru zaista težak, nezahvalan i da se ništa ne pomjera i ne čini na tom planu. Kad čujemo prigovore kakav tretman imaju recimo Bošnjaci i Hrvati u Republici Srpskoj, to je dječja pjesmica u usporedbi s ovim ovdje. Sama činjenica da od 600 zaposlenih u javnim poduzećima i službama u Mostaru ima samo osam Srba, a to su oni koje je birao HDZ ili SDA, to apsolutno govori o tretmanu – kazao je Dodik nakon sastanka s predstavnicima srpske zajednice u Mostaru.
Naglasio je kako se sada traga za načinima na koje vlasti RS-a mogu pomoći mostarskim srbima.
– Kada smo ovdje počeli raditi na tome da imamo predstavnika srpskog naroda koji nije obojen predznakom vladajućih HDZ-a ili SDA, vjerovali smo da možemo napraviti neko posebno partnerstvo. Sada vidimo da je to teško, gotovo neizvedivo, ali razgovarat ćemo na tu temu s ljudima ovdje. Ono što je važno je da sada tragamo za načinom kako vlasti Republike Srpske mogu pomoći našoj srpskoj zajednici. Već imamo idejni projekt za izgradnju jednog vrtića koji bi mogao biti i mjesto za određene kulturne sadržaje za Srbe na ovim prostorima, a ljudima koji se bave poljoprivredom u okolini Mostara pokušavamo pomoći tako što ćemo izjednačiti njihov status. Tražimo i nalazimo rješenja koja bi mogla biti valjana – kazao je Dodik.
Dodao je kako se Srbi moraju osloniti na svoje snage i na dobro razumijevanje Hrvata i njihovih političkih predstavnika, a da se na Bošnjake „ne može računati”.
– Moram kazati kako je u Mostaru položaj Srba potpuno deprimirajući – naglasio je Dodik.
Sastanku u Mostaru nazočili su predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija i zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća Mostara i predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Mostar Velibor Milivojević.
Milivojević je naveo kako su se ovom prilikom precizirali koraci koji se moraju poduzeti da bi srpska populacija u Mostaru i HNŽ-u imala bolju i svjetliju budućnost.
– Osvrnuli smo se na konkretne projekte koji bi život u Mostaru trebao popraviti. Podrška nam neće izostati ni u budućnosti, kao što smo je imali i sve ovo vrijeme ranije. To nam je veliki vjetar u leđa Svjesni smo da ovdje nismo zaboravljeni, da smo svoji na svome i da njegujemo suživot i Mostaru damo ono po čemu je on prepoznatljiv, a to je multietničnost – poručio je šef mostarskog SNSD-a.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija ustvrdio je kako se sve što se dogovori u Mostaru sporo realizira.
– Sve ono što se realizira na nivou zajedničkih institucija ispoštuje se prema predstavnicima Srba, možda s malim zakašnjenjem, ali se ispoštuje i oni tu imaju odgovarajuću zastupljenost u institucijama BiH koje imaju svoje sjedište u Mostaru. Zabrinjavajući je dosta negativan stavi županijske vlasti prema Srbima iz Mostara, a u posljednje vrijeme, i pored toga što su Srbi ovdje osigurali mandat i sudjeluju u vlasti, i dalje nema dovoljne zastupljenosti Srba ni u javnim poduzećima niti u lokalnoj upravi. Očekujemo da se to ispravi i da bude više uvažavanja jer Srbi imaju svoje mjesto i svoju ulogu u lokalnoj samoupravi – kazao je Tegeltija.
Što se tiče zajedničkih institucija, dodao je kako će uvažavati multietničku strukturu u BiH i ovoj regiji za sve institucije koje imaju svoje sjedište u Mostaru.