Connect with us

Upište pojam za pretragu

Ekonomija

Očekuje se ponovni rast cijena građevinskog materijala

Građevinski materijal na području BiH ovih je dana dodatno poskupio, a trend rasta cijena ovih proizvoda bi u idućem razdoblju mogao biti još veći. Neki od razloga viših cijena ovih proizvoda su pandemija virusa korona, rast cijena nafte kao sirovine i goriva za transport ovih proizvoda, te kriza u Ukrajini, pišu Nezavisne novine.  Mile Petrović, tajnik Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Gospodarskoj komori Republike Srpske, kaže kako je poskupljenje građevinskog materijala krenulo početkom prošle godine.

“Trend poskupljenja i nestašice nastavljen je tijekom čitave godine i u velikoj mjeri usporio je rast građevinskog sektora, ali je kontinuirana opskrba u proteklih par mjeseci bila osigurana. Prethodnih dana došlo je do dodatnog poskupljenja građevinskog materijala, a u najvećoj mjeri željeza, kojeg je i jako teško nabaviti”, naglasio je Petrović.  Prema njegovim riječima, proizvođači građevinskog materijala, kao jedan od osnovnih razloga, navode povećanje troškova proizvodnje, na koje utječe povećanje cijena sirovina na tržištu.

“Osnovni razlozi za povećanje cijena građevinskog materijala su rast cijena sirovina zbog smanjene proizvodnje, rast cijena nafte kao sirovine i kao goriva za transport, kriza u Ukrajini, kao i rast potražnje, zbog povećanog obima gradnje”, naveo je Petrović.  Mirsad Jašarspahić, predsjednik Gospodarske komore FBiH, kazao je da su poskupljenja željeza i čelika posljedice pandemije virusa korona, inflacije, krize u Ukrajini i poskupljenja transporta, ali i cijene goriva.

“Ovo sve čini udar na gospodarstvo u BiH. Svi poluproizvodi koji se koriste u konstrukcijama i proizvodnji u metalnoj industriji se nabavljaju vani, odnosno uvoze se, tako da je to neki globalni problem. Država će ovo morati promatrati kao neku novu krizu i donositi mjere pomoći kako bi posljedice bile što manje za gospodarstvo”, smatra Jašarspahić.

Istaknuo je da se u BiH trebaju razmatrati iskustva domaćih kompanija koje su u direktnoj vezi s vrhovima lanaca dobavljača ovih proizvoda kako bi se vidjelo što je moguće da se uradi da se budžeti ne ugroze, ali i kompanije zadrže na nekoj razini kao i prije pandemije.

“Potrebno je učiniti sve da se taj trend rasta izvoza iz BiH u odnosu na godine prije zadrži, a to je moguće jedino uz pravovremene mjere poticaja, koje će ublažiti udare koje gospodarstvenici imaju. Gospodarstvenici se moraju spasiti, jer se tako svi spašavaju”, rekao je Jašarspahić. Miloš Vidić iz tvrtke “Komerc Mali” iz Prnjavora, rekao je da će narednih dana biti povećane cijene željeza i čelika u ovoj tvrtki te da tek trebaju formirati nove cijene.

“Prvo će cijene proizvoda od željeza i čelika biti veće za sigurno 20 posto, a bojim se da će u narednom razdoblju biti i dosta više cijene. Najveći uzrok povećanja cijena je pandemija virusa korona, koja je sve ostalo uzrokovala. Ako računamo ovih 20 posto, cijene proizvoda od željeza i čelika će od početka pandemije 2020. godine biti veće za oko 70 do 80 posto”, naglasio je Vidić.

Kako je rekao jedan Banjolučanin koji je prije nekoliko dana kupovao građevinski materijal, neprijatno se iznenadio kada je vidio koliko su cijene porasle.

“Cijene su dvostruko uvećane. Ranije je bilo lakše kupovati sav građevinski materijal, uključujući željezo i čelik, ali sada je dosta teže jer su cijene previsoke. S obzirom na to da se bavim ovom djelatnošću i često sam u tvrtkama koje prodaju ovaj materijal, nisam više siguran koliko će ljudi moći da ga kupuju ili će cijene stambenih objekata dodatno rasti”, rekao je Banjalučanin, prenosi Večernji list.

Centralna.ba