Sigurno vam se nekad desilo da kad izađete napolje nos počne da vam curi, ali ne brinite, to nije znak da ste bolesni nego je reč o pojavi koja se naziva „skijaški nos“.
Ova pojava koju stručnjaci još nazivaju i „rinitis izazvan hladnoćom“ pogađa između 50 i 90 odsto ljudi.
Posebno su joj sklone osobe koje pate od astme ili ekcema, a kod pojedinaca iz nosa dnevno „iscuri“ između 300 i 400 mililitara tečnosti, prenosi ScienceAlert.
Dr Dejvid King, profesor sa Univerziteta Kvinslend, objasnio je da niske temperature aktiviraju prirodan mehanizam čija je svrha da zagrije i ovlaži vazduh koji udišemo prije nego što on dospe u pluća, kako pritom ne bi došlo do iritacije, prenosi Novi.
– Kada dišemo na nos, a spoljašnja temperatura je ispod nule, vazduh na izlasku iz nosnog kanala na putu prema plućima najčešće dosegne temperaturu od 26, a ponekad i 30 stepeni Celzijusa. Vlažnost je u tom trenutku već oko sto odsto, bez obzira na to koliko je vazduh koji udišemo hladan. To dokazuje u kojoj meri nos garantuje da vazduh koji udišemo u pluća dospije topao i vlažan – objasnio je dr Dejvid King.
Dr King ističe da je „curenje“ iz nosa prirodna fiziološka pojava i kaže da je pojačano lučenje vodenaste tečnosti neophodno da bi se poboljšalo vlaženje i pročišćavanje vazduha u hladnom okruženju.