[ad_1]
Musk će u gotovini isplatiti 44 milijarde dolara i preuzeti svjetski popularnu društvenu mrežu. U pismu namjere uz ponudu koje je poslao Upravnom odboru Twittera, Musk je naglasio “slobodu govora”.
“Uložio sam u Twitter jer vjerujem u njegov potencijal da bude platforma za slobodu govora širom svijeta i vjerujem da je sloboda govora društveni imperativ funkcionalne demokratije”, naveo je Musk.
On je naglasio da je Twitteru potrebna transformaciju u privatnu kompaniju kako bi napredovao i služio društvu u punom obliku. Musk, inače redovan korisnik Twittera, smatra da ova platforma treba postati istinski promotor slobode govora te najavio borbu protiv “trolova”.
Musk je na Twitteru danas, prije zvanične potvrde o završenoj kupoprodaji, napisao kako se nada da će čak i njegovi najgori kritičari ostati na Twitteru “jer to znači sloboda govora”.
Najbogatiji čovjek na svijetu je najavio da će u slučaju preuzimanja Twittera “otključati njegov sjajni potencijal”.
Ovaj 50-godišnji milijarder donirao je više od šest miliona dolara Američkoj uniji za građanske slobode u posljednjih pet godina, što ga čini jednim od njenih najznačajnijih donatora, a o slobodi govora je u brojnim prilikama razgovarao s izvršnim direktorom organizacije.
Ipak, u svojim tvitovima, javnim primjedbama i politikama u kompanijama koje vodi, Musk pokazuje malo tolerancije prema govoru koji ne laska njemu ili njegovim kompanijama ili odražava kritiku zaposlenih prema radnom mjestu.
U Tesli i SpaceX-u Musk ima dugu evidenciju “ušutkivanju” ili kažnjavanju svakoga ko iznese u javnost kritiku projekta. Radnici moraju potpisati ugovore o tajnosti podataka i arbitražne klauzule koje ih sprečavaju da izvedu svog poslodavca pred sud.
Muskov nalog na Twitteru ima više od 83 miliona pratilaca i bazu obožavatelja koju može “zapaliti” kako bi napadao druge osobe. prneosi “Klix“.