Od lansiranja u veljači 2020. godine, sonda Solar Orbiter usmjerava se prema Suncu s nizom instrumenata dizajniranih da razotkriju neke od njegovih tajni. Među njima je i napredna ultraljubičasta kamera, koju je kontrola misije sada upotrijebila za snimanje slike vanjske atmosfere (korone) Sunca u najvišoj razlučivosti ikada.
Nevjerojatno detaljnu novu sliku snimio je Extreme UltravioletImager na NASA-inom i ESA-inom Solar Orbiteru, koji radi na valnoj duljini potrebnoj za snimanje vanjske atmosfere Sunca, ili korone, gdje se temperature kreću oko milijun °C.
Letjelica je u trenutku snimanja 7. ožujka ove godine bila oko 75 milijuna km udaljena od Sunca, snimivši 25 pojedinačnih slika tijekom četiri sata kako bi stvorila konačni mozaik koji je spojen u jedan prikaz. Rezultirajuća slika ima više od 83 milijuna piksela u mreži od 9,148 x 9,112 piksela, što je razlučivost oko 10 puta veća od rezolucije 4K TV-a.
Instrument Spectral Imaging of the Coronal Environment (SPICE) sonde istovremeno je korišten za snimanje Sunca u valnoj duljini ultraljubičastog svjetla koje emitiraju različiti atomi, što mu omogućuje da zaviri ispod korone i izmjeri temperaturu Sunca u sloju poznatom kao kromosfera.
Ljubičasta boja prikazuje plinoviti vodik na 10.000°C, plava ugljik na 32.000°C, zelena kisik na 320.000°C, a žuta neon na 630.000°C.
Ovo će pomoći znanstvenicima razumjeti kako temperatura raste kroz atmosferske slojeve Sunca, koja je suprotno našim pretpostavkama puno veća u koroni nego na površini naše matične zvijezde gdje iznosi oko 5000 °C.
Ovu fenomenalnu snimku Sunčeve korone snimljenu u punoj razlučivosti možete gledati i zumirati detalje online na ovoj poveznici.