Connect with us

Hi, what are you looking for?

BiH

Izložbom ratnih fotografija Paula Lowea počelo obilježavanje 30. godišnjice opsade Sarajeva

Dvodnevno obilježavanje tridesetogodišnjice početka ratne opsade Sarajeva počelo je danas u gradskoj Vijećnici izložbom britanskog fotografa Paula Lowea koji je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine proveo ratne godine i objektivom bilježio svakodnevicu napećenih stanovnika.

Fotosi na kojima su prikazani muškarci, žene i djeca svjedoče o mukotrpnim načinima i borbi za preživljavanje u nemogućim uvjetima.

Izložba u Vijećnici bit će dostupna svim građanima Sarajeva tokom aktuelnog mjeseca.

Gradonačelnica Benjamina Karić, obraćajući se zvanicama na otvorenju izložbe je podsjetila da je Sarajevo blokirano u noći između 4. i 5. aprila 1992. godine, kada će započeti najduža i strahovita opsada jednog grada u modernoj historiji, u trajanju od 1.425 dana. Iz moderne metropole, koja je bila domaćin internacionalnih Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, grad je pretvoren u ratno poprište.

– Uprkos svim nedaćama, građani Sarajeva su pokazali nevjerovatnu hrabrost i pružali otpor agresiji kroz umjetnost i kulturu. Strahote su zabilježili i s nama preživljavali također ratni reporteri i fotografi. Izvještaji koje su slali njihovim medijskim kućama obilazili su svijet a nama budili nadu da će biti završena opsada i da ćemo se moći vratiti normalnom svakodnevnom životu. Među ratnim reporterima bio je i Paul Lowe koji je njegovim fotografijama zabilježio svakodnevni život tokom opsade – rekla je gradonačelnica podsjećajući da je Lowe boravio u sarajevu između 1992. i 1996. godine dokumentujući svakodnevni život.

– Na njegovim fotografijama mogu se vidjeti stanovnici koji pokušavaju pretrčati uski prolaz u ‘snajperskoj aleji’, ranjenici dok u bolnicama pokušavaju dobiti pomoć, ali i prekrasne Sarajke koje su svojom ljepotom prkosile nedaćama agresije. Večeras, tačno trideset godina od početka agresije, Paul Lowe je s nama u Vijećnici – kazala je također gradonačelnica Karić.

Njena je poruka da sugrađani koji nisu preživjeli opsadu nikada neće biti zaboravljeni i da su sjećanja na njih, ujedno sjećanja na današnju slobodu, na domovinu.

Paul Lowe je zahvalio svima koji su pomogli da dođe do realizacije izložbe njegovih fotografija i dodao da je nejvjerovatno i prelijepo doživljavati danas prekrasni, umjetnički izrađen strop Vijećnice, koji je on uslikao ratne 1992. porušenog, u zapaljenom objektu.

Obilježavanje tridesetogodišnjice od početka ratne opsade Sarajeva realizira gradska uprava u suradnji s Informativnim centrom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Centrom za postkonfliktno društvo, projektom Modul Memorije, Memorijalnim centrom Srebrenica i drugim partnerima.

Raport.ba