Connect with us

Upište pojam za pretragu

BiH

Hrana u BiH se više neće toliko bacati: Javne kuhinje s radošću primile vijest o ukidanju PDV-a

U Bosni i Hercegovini danas ima najmanje 60 javnih kuhinja u kojima se hrani najmanje 16.800 ljudi. Pored toga, zbog sve lošije ekonomske situacije u zemlji, mnogi primaju i dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći u namirnicama da bi preživjeli.

Prema podacima Agencije Ujedinjenih nacija, u BiH se godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane. Kompanije koje se bave prodajom i distribucijom hrane unište jednu trećinu pomenute hrane (140.000 tona), a preostale 2/3 bačene hrane predstavlja otpad od domaćinstava i pojedinki i pojedinaca.

Danas je mnoge obradovala vijest o ukidanju PDV-a na doniranu hranu koji omogućava da se ta hrana više ne baca nego da bude donirana onima koji su u potrebi, odnosno javnim kuhinjama koje brinu o ugroženom stanovništvu.

Tim povodom smo kontaktirali Narodnu kuhinju Stari Grad Sarajevo i pitali šta će za njih značiti ova odluka.

Upravnik Narodne kuhinje Stari Grad Amir Radeljaš pojasnio je da Kuhinja ima redovnih 638 korisnika koje određuju službe za socijalni rad.

Hranu za čitav mjesec obezbjeđuje Kanton Sarajevo.

“Ova hrana koja je pri isteku, a ukida se PDV dobro će doći u sve javne kuhinje. Bolje je da se ta hrana iskoristi nego da se uništava. Vidite i sami kakva je danas situacija. Podržali smo inicijativu gospodina Saše Magzinovića i ljudi koji su bili sa njim skupa. Svaka donacija nama je bitna i veoma dobro dođe”, kazao nam je Radeljaš.

Foto: Narodna kuhinja Stari Grad

Ističe da će ukidanje PDV-a na doniranu hranu vjerovatno povećati broj korisnika u javnim kuhinjama.

“Imamo dosta ljud koji traže tu neku vrstu pomoći, a koji nisu određeni od strane socijalnih službi. Mi ljudima izađemo u susret koliko možemo, ne vratimo nikog, pomognemo na način da damo tu neku jednokratnu pomoć u vidu vrećice brašna, litar ulja, šta imamo već u sklopu donatorskih sredstava”, kaže nam i dodaje da “Kanton obezbjeđuje sva sredstva za šest javnih kuhinja koje sufinansira”.

“Kanton obezbjuđuje hljeb, sirovo i konzervirano povrće, suhe dnevne obroke za vikend… s tim što se mi nalazimo u čaršiji pa imamo malo više donacija u robi i od te robe mi te ljude koji nisu određene od socijalne službe, a u stanju su potrebe, napravimo im taj neki paket koji može trajati 7-10 dana, sve zavisi kolika je porodica”, kazao je za Raport upravnik Narodne kuhinje Stari Grad.

Foto: Facebook/Narodna kuhinja Stari Grad

Iz Kantonalnog ministarstva za socijalnu politiku su nam pojasnili koliko Kanton izdvaja novca za sufinansiranje javnih kuhinja i na koji način se to radi.

“Novac se ne izdavaja samo za javne kuhinje, već i za nabavku artikala, a imamo i pozicije gdje novac direktno ide javnim kuhinjama za održavanje prostora. Ukupan budžet za javne kuhinje na području KS za cijelu 2023. godinu iznosi 3.149.123 KM. U prosjeku mjesečno se izdvaja 262.426 KM.

Ovo se zove sufinansiranje rada javnih kuhinja i daje se za materijalne troškove i nabavku osnovnih životnih artikala za spravljanje obroka u javnim kuhinjama i to je mimo budžeta KS, pojasnili su nam iz Ministarstva.

Sekretarka Crvenog križa Kantona Sarajevo Enaida Bešo kaže da će ukidanje PDV-a na doniranu hranu značiti mnogo za korisnike javnih kuhinja.

Crveni križ KS ima 17 punktova javnih kuhinja u sarajevskim općinama (osim Hadžića i Trnova).

“Ukidanje PDV-a još nije zaživjelo, kako će to sve ići još ne znamo. Mjesečno imamo oko 1.000 korisnika. Vjerovatno će doći do povećanja broja korisnika, ali to određuje Centar za socijalni rad”, kazala nam je kratko.

Direktor Fondacije Mozaik Zoran Puljić istakao je da su ponosni na rezultat kampanje “Niko gladan. Niko sam” i dodao:

“Ova dopuna zakona o PDV-u predstavlja veliku pobjedu u borbi protiv gladi i pruža nadu za sve naše sugrađane i sugrađanke koji se suočavaju s tom teškom situacijom. Nastavit ćemo s našim predanim radom kako bismo osigurali da hrana stigne do onih kojima je najpotrebnija. Zahvaljujem se svim zastupnicima, a posebno Saši Magazinoviću, prvom zastupniku koji je prepoznao značaj ove inicijative, kao i profesionalcima u Upravi za indirektno/neizravno oporezivanje BiH od kojih bih volio istaknuti Muharema Mašinovića, Sedina Mešinovića i Miru Džakulu jer su nam bili savjetnici i istinski partner u protekle dvije godine.”

Podsjetimo, danas su svi prisutni delegati Doma naroda jednoglasno usvojili odluku o ukidanju PDV-a na doniranu hranu.

Upravni odbor Uprave za indirektno zaduživanje je dužan u roku od 60 dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti podzakonski akt o provođenju.

Raport.ba