[ad_1]
Energetska kriza je pokazala da su neophodni svi dostupni alati kako bi se ostvarile energijske uštede i zeleni evropski klimatski cilj – ukidanje fosilnih goriva, pretvaranje energetske tranzicije u stvarnost uz učešće građana i lokalnih zajednica. Mnoge zemlje Evropske unije trenutno uvode obavezne mjere i preporuke kako bi ograničilepotrošnju električne energije i potaknuli njenu odgovornu proizvodnju i korištenje.
Energetska tranzicija uz učešće građana i lokalnih zajednica moguća je i u BiH, kroz koncept zajednica obnovljive energije (ZOE). Članovi ZOE mogu biti: građani, opštine, gradovi, mala i srednja preduzeća, kao i javna preduzeća.
Organizacija članova i formiranje pravnog lica koje upravlja projektom ZOE treba biti vođeno na principima otvorenog i volonterskog članstva. ZOE prvenstveno trebaju pružati ekološke, ekonomske i društvene koristi zajednici za svoje članove. Nadalje, ZOE pomažu u stvaranju i izgradnji postojećih lokalnih mreža i partnerstava. Koristeći profit od prodaje električne energije iz obnovljivih izvora, ZOE doprinose smanjenju siromaštva svojih članova i unapređenju lokalne zajednice.
Projekti ZOE su fokusirani na zadovoljavanje lokalnih potreba za proizvodnjom i korištenjem električne energije iz obnovljivih izvora. Električna energije proizvedena u ZOE može se skladištiti, razmjenjivati između članova ili prodavati na tržištu.
Uspostavljanje i promovisanje ZOE može biti efikasan način da se smanji uticaj energetske krize podržavanjemzajedničkog vlasništva nad proizvodnjom električne energije obnovljive energije.
Evropska komisija je uveliko već uvidjela značaj i snagu ZOE kao i činjenicu da ZOE mogu biti važan faktor u postizanju nezavisnosti energetskog sistema, te snažno podržava da se razmjenjuju stečena iskustva u implementaciji, otvoreno priča o izazovima, ali i prednostima koje ZOE donose.