Tuzlanski kanton bilježi sve bolje rezultate kada je u pitanju proizvodnja i izvoz namještaja.
Oko 3.500 radnika zaposlenih u 149 firmi na ovom području svakodnevno daju svoj maksimum da bi proizvodi bili plasirani na evropsko tržište. I izuzetno su uspješni u tome.
Plasirati bosanskohercegovačke proizvode na evropsko tržište ogroman je uspjeh. Vjetar u leđa je i činjenica da je iz godine u godinu procent izvoza u porastu. Sve to potvrđuje da drvna industrija ima tendenciju rasta te da naš namještaj i drugi proizvodi od drveta imaju sve bolju poziciju na tržištu.
- 95% proizvodnje ide za izvoz u zapadne zemlje. Najviše izvozimo za Austriju, za Mađarsku, za Hrvatsku, također izvozimo i u Srbiju i Crnu Goru – navodi Adin Hadžić, menadžer za nabavku i transport u firmi Kavgico Živinice.
Širenje obima posla zahtijeva i veći broj radnika, no proces zapošljavanja nije toliko jednostavan. Sve bi bilo lakše, objašnjavaju, kada bi država prepoznala potencijal ove grane industrije i pružila poticaje pri zapošljavanju nove radne snage.
- 2021. je bila odlična u sistemu poslovanja i isporuke robe prema kupcima, međutim, ono što nas i dalje sve trenutno boli je to što nemamo te neke podsticaje od države vezano za sistem zapošljavanja jer je sve više manjka radne snage – istakao je Nermin Rizvanović, šef proizvodnje u firmi Kavgico Živinice za FTV.
Investicije su uvijek dobrodrošle, bile one sa lokalnog, kantonalnog ili državnog nivoa. Bitno je sagledati podatke od prethodnih godina i na osnovu toga znati u šta i na koji način ulagati.
- Nismo obustavljali proizvodnju, što je dobra stvar naspram nekih drugih sektora koji su otpuštali radnike. Nismo otpustili nijednog radnika – dodaje Hadžić.
Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa ‘GLEDAJ Hayat‘ na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.