Iako postoje slučajevi kada na raspoloženje utiče loše mentalno zdravlje, postoji nekoliko drugih razloga koji se mogu riješiti bez stručne pomoći.
Ovi stručnjaci dijele pravi razlog vašeg lošeg raspoloženja i savjete kako pobijediti blues.
Vaša crijeva
Ono što se dešava u vašem stomaku može imati veliki uticaj na to kako se osjećamo. Istraživanja pokazuju da postoji ogromna veza između zdravlja crijeva i regulacije raspoloženja, koja se uspostavlja pri rođenju.
Na mikrobiom crijeva (zbirku mikroorganizama koji žive u našem probavnom traktu) utiču faktori kao što su tip rođenja, dojenje i genetika, a svi oni igraju ključnu ulogu u ranom razvoju imunološkog sistema i crijeva.
“Osa mozga” crijeva je dvosmjerni komunikacijski put između crijeva i mozga. Istraživanja su pokazala da neravnoteža u mikrobiomu crijeva može dovesti do povećanog nivoa upale i promjena u proizvodnji neurotransmitera poput serotonina, koji je ključan za regulaciju raspoloženja.
Jutarnja rutina
Način na koji započnete dan može uticati na vaše raspoloženje. Žuriti kroz jutarnje aktivnosti može povećati nivoe kortizola, zloglasnog hormona stresa.
Podrazumijeva se da provjeravanje telefona, vijesti ili društvenih mreža u krevetu nakon što se probudite ne doprinosi dobrom jutarnjem raspoloženju.
Umjesto da prvo provjerite svoj telefon, zašto ne biste započeli sa inkorporacijom svjesnih vježbi poput istezanja ili dubokog disanja kako biste postavili pozitivan ton za dan?
Nedostatak sna
Iako će nedosljedno spavanje tokom vremena bez sumnje utjecati na vaše raspoloženje, vrijeme vašeg sna također igra veliku ulogu.
Cirkadijalni ritam, unutrašnji biološki sat našeg tijela, igra ključnu ulogu u regulaciji različitih fizioloških procesa, uključujući cikluse spavanja i buđenja i proizvodnju hormona.
Održavanje uravnoteženog cirkadijalnog ritma ključno je za opću dobrobit, a poremećaji mogu imati značajne efekte na raspoloženje.
Istraživanja pokazuju da neravnoteža u cirkadijalnom ritmu, često uzrokovana nepravilnim obrascima spavanja ili nedostatkom sna, može dovesti do povećanog nivoa stresa, razdražljivosti i općenito negativnog jutarnjeg raspoloženja.
Držite se istog vremena spavanja i buđenja i osigurajte da se pravilno opustite prije spavanja, kako biste promovirali zdrav cirkadijalni ritam.
Unos kofeina
Svi znamo onu osobu koja se ne osjeća dobro dok ne popije jutarnju kafu. Međutim, ako ste ovisnik o kofeinu, to može poremetiti vaše raspoloženje.
Ako je odustajanje od kafe jednostavno previše za razumjeti, pokušajte popiti kafu nakon jela, umjesto prije doručka. Prazan stomak pojačava efekte kofeina i može dovesti do ozbiljnijih energetskih skokova i padova izazvanih kofeinom.
Istraživanja sugeriraju da konzumiranje kafe na prazan želudac može dovesti do povećane anksioznosti i nervoze. prenosi Klix