Connect with us

Upište pojam za pretragu

Svijet

Potpredsjednica Evropskog parlamenta: Ne treba ubrzavati primanje Ukrajine u EU

[ad_1]

Jedan dan nakon što je Ursula von der Leyen (fon der Lejen) u ime Evropske komisije kojom predsjedava, predložila dodjeljivanje Ukrajini statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, iz vrha EU-a u Strazburu ručna kočnica.

Potpredsjednica Evropskog parlamenta njemačka SPD-ovka Katarina Barli (Barley) upozorila je da “ne smije biti prebrzih ulazaka u članstvo Evropske unije”. Barli je to kazala u intervjuu za Neue Osnabrücker Zeitung. To je ovako pojasnila:

– Ko jednom uđe u EU, više se ne može izbaciti.

“Spremi ginuti za evropske perspektive”
Dodala je da je zato još i važnije da uslovi pristupanja Ukrajine u puno članstvo EU-a, bude na temelju potpuno ispunjenih svih uslova.

Ako bi se njena tvrdnja o “nemogućnosti izbacivanja iz članstva” gledala strogo zakonski, to nije tačno. Članicu EU-a se ipak može izbaciti na temelju konsezualne procedure. Barli je, međutim, pojasnila što je imala u vidu.

Kao primjer je navela Mađarsku, zemlju koja je u EU primljena još 2004. godine, koja već dugi niz godina “sistematski podriva vladavinu prava”. Barli je zapravo za Ukrajinu imala izrazito ljepše riječi od kritika usmjerenih na račun Viktora Orbana i njegove vladavine Mađarskom.

Rekla je da bi ona, što se nje tiče, dodjelu statusa kandidata Ukrajini “izrazito pozdravila”, u najmanju ruku već i zato što bi “to bio važan signal Moskvi da se EU ne da uzdrmati”. Ono što je potpredsjednica EU parlamenta Barli rekla na tu temu, zapravo je na tragu onoga što je rekla i fon der Lejen preporučujući Ukrajinu za status kandidata:

– Ukrajinci su pokazali da su spremni ginuti za evropske perspektive.

O Hrvatskom predsjedanju EU
Barli je rekla: “Sigurna sam da sve članice EU-a žele ponuditi Ukrajini put u EU.”

Ono što fon der Lejen nije spomenula, a jest Barli, to je da je “jako važno zbog drugih kandidata” da se uslovi za članstvo u EU “ne tumače labavo”. Uostalom, tu je i primjer Viktora Orbana.

Barli je, inače, od istaknutih evropskih političara dala možda i najveće priznanje Hrvatskoj krajem juna 2020. nakon polugodišnjeg mandata predsjedanja EU-om. Kazala je tada:

– Predsjedanje Hrvatske Vijećem Eurposke unije pregazila je pandemija koronavirusa. Inicijative koje su od visoke važnosti, kao što je samit u Zagrebu vezan uz zapadni Balkan, morale su se provoditi pod vanrednim okolnostima. Ipak, Hrvatska je u tom slučaju uspjela pomaknuti stvari u pravom smjeru. Osim toga, činjenica da je Hrvatska uspjela izbjeći potpuni haos i krah komunikacije samo po sebi svjedoči visokom nivou efikasnosti pod iznimno velikim pritiscima.

Haber