Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Google nas špijunira – istina ili mit?

Google – riječ kojom velika većina korisnika imenuje tražilicu koja je odnosno samo mali dio onoga što Google „Internetska tvrtka” donosi.

Čitavu povijest Googlea znamo već napamet, sve je započelo sada već davne 1998. godine od strane dva prijatelja: Larrya Pagea i Sergeya Brina. U početku je postojala samo „tražilica” ono što i danas veliki broj korisnika naziva „Google” u stvari je riječ o „Google search” (Google tražilici).

Jer se pojam Google uvrstio u nas svakodnevni rječnik. I vrlo ćete učestalo čuti kako se u govoru spominje „Odi provjeri na Googleu”, „Ukucaj na Google” i tome slično.

Kroz godine Google je izrastao slobodni smo reći (i kako mu mi volimo tepati) u najvećeg internetskog diva i vrlo se često spominje kako je „Google je sam Internet”, naravno sve je to u žargonu i samome govoru.

No ono što nas zanima (a vjerujemo da i vas) je samo jedno jedino pitanje, dobro možda dva. Prati li nas to Google i koliko Google ustvari zna o nama samima.

Dali vam se ikada desilo na ste razgovarali s nekim na telefon (pametni telefon) o recimo nekom proizvodu i da vam se taj proizvod kasnije pojavio u obliku reklama na YouTube platformi ili Facebook društvenoj mreži?

Ako je vaš odgovor da i ponekad, mislite li da je to slučajno? Ili drugi primjer, posjetite neku lokaciju u vašem gradu ili ako živite u manjem mjestu, odete u neki veći grad u trgovački centar.

Tamo se krećete između mnoštva trgovina, uđete u omiljenu i baš se njezina reklama vama idući puta otvori na Facebooku. Mislite li da je to ponovno slučajno?

Google je još 2010. godine priznao kako je „slučajno” prikupljao podatke svojih korisnika (imena, prezimena, kućne adrese, podatke s kartica) prilikom kreiranja svoje usluge Google Street View, te da mu je zbog toga izrazito žao.

Ali nikada Google nije bio novčano kažnjen s to „nezakonito” prikupljanje podataka, već je Google samo obećao kako to neće koristiti u bilo koje svrhe i kako se još jednom ispričava svima.

Ako i dalje sumnjate u ove naše tvrdnje slobodno otvorite svoj korisnički račun (Google profil) – ukucajte e-mail i lozinku i u Google Search upišite „Google History” i vrlo jednostavno popratite što to Google sve zna o vama odnosno od kojih svih izvora o vama prikuplja informacije.

To se naravno „može i obrisati” a sve što je potrebno učiniti je prijaviti se sa svojim e-mailom i lozinkom na Google i otići na „Manage & delete your Search history”.

Iako će onda nakon što odradite korake pisati da je povijest obrisana mi i dalje tvrdimo da to tome nije tako i da Google ima i dalje podatke o nama koji se jednostavno ne mogu obrisati.

Prisjetite se smo kada otvarate Google Gmail korisnički račun (koji je naravno svima potreban za slanje i primanje e-mail poruka). Već vas tada Google pita vaše ime i prezime, datum i godinu rođenja i spol.

Već tada već tim kada date Googleu tražene podatke, vi otvarate svoju „bazu” u Googleu koja će se s vremenom samo popunjavati vašom povijest koju provodite na internetu.

Još ako jedno korisničko ime i lozinku koristite i na računalu i pametnim telefonu, tabletu tada će sama baza biti još veća. Jer tako Googleov softver pregledava vašu aktivnost na Internetu i „servira” vam sadržaj koji je vama od koristi odnosno koji bi vas mogao zanimati.

Centralna.ba