Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Ukrajina masovno uništava ruske tenkove. Je li doba tenkova gotovo?

CILJNIK na zrnatom ekranu kreće se udesno i zaustavlja se na maslinastozelenom trupu koji vreba u polju. Zaslon se na trenutak zamagli uz šuštanje, a zatim se smiri dok projektil zatreperi. Prođe šest sekundi.

Bum.

Još jedan ruski borbeni tenk T-72 je izvan pogona, a većina posade vjerojatno je mrtva.

Ovo nisu najmodernije rakete, poput američkog Javelina koji se ispaljuje s ramena. Ovo je Stugna-P, manje sofisticirana protutenkovska bojeva glava ukrajinske proizvodnje. Mala skupina vojnika može postaviti projektil na tronožac i čekati da tenkovi dođu u domet. Koristeći ploču za daljinsko upravljanje koja izgleda poput kućišta kamere, operater može naciljati metu laserom sve dok projektil ne udari ili dopustiti vlastitom laserskom navođenju da ga usmjeri u metu, piše Business Insider.

Rusija u tri tjedna izgubila najmanje 270 tenkova. To je 10 posto onog što ima

Ovo oružje pokazalo se prilično učinkovitim. U tri tjedna borbi Rusija je izgubila najmanje 270 tenkova, prema web stranici za praćenje naoružanja Oryx, što je gotovo 10 posto njezine procijenjene aktivne snage.

Ukrajinska se obrana zapravo pokazuje toliko učinkovitom da mnogi analitičari neuspjeh ruskog napada pripisuju ne samo njezinim zapovjednicima ili njenim tenkovima već i samoj ideji tenka kao platforme za oružje na bojišnici koja može zauzeti teritorij.

Novi dokaz taktičke slabosti tenkova je upečatljiv, kako je to rekao jedan stručnjak, te je otvorio raspravu o tome jesu li tenkovi možda na putu da se pridruže kočijama i konjici na groblju vojne povijesti.

“Odlučno pješaštvo je izuzetno moćno kad ima protuoklopne rakete”

Jeftini, niskoleteći dronovi udaraju u tenkove odozgo. Vojnici koriste krajolik predgrađa kako bi postavljali zasjede tenkovima s novom generacijom jednokratnog oružja, što ubijanje tenkova čini uznemirujuće jednostavnim, čak i u rukama dobrovoljaca.

“Pješaštvo koje je odlučno u borbi sada je izuzetno moćno jer ima ogroman broj jednokratnih protuoklopnih raketa”, rekao je za Business Insider Edward Luttwak, vojni strateg koji savjetuje vlade diljem svijeta.

Tenkovi su dominirali dulje od 80 godina, ali…

Tenkovi su dominirali kopnenim ratovima više od 80 godina. Njihov je posao probijati neprijateljske položaje kako bi pješaštvo moglo preplaviti i zadržati novostečeni teritorij. Tenkovi su dugo bili osjetljivi na pješačko oružje poput bazuka, kao i na improvizirane eksplozivne naprave poput protutenkovskih “ljepljivih bombi” koje smo vidjeli u filmu Spašavanje vojnika Ryana.

No promatrajući neučinkovitost ruskih tenkovskih napada u Ukrajini, može se vidjeti kako tehnologija – osobito napredak u visokoj eksplozivnosti i navođenim projektilima – dodatno povećava izglede u korist  branitelja, i to toliko da bi tenkovi vjerojatno mogli postati zastarjeli.

Jedan vojni analitičar s kojim je razgovarao Insider usporedio je ulogu tenkova s ulogom švicarskih kopljanika, boraca iz renesansnog doba naoružanih kopljima i helebardama. Ova avangardna uloga, koju su tada imali pješaci, a sada tenkovi, vjerojatno će se prebaciti na dronove, robotska vozila i dalekometne udarne sustave.

Protutenkovski projektili koji se ispaljuju s ramena mijenjaju ratovanje

“Tenkovi će s vremenom dobiti ulogu čišćenja”, rekao je Paul Scharre, bivši rendžer američke vojske i direktor u Centru za novu američku sigurnost.

Oružje koje se ispaljuje s ramena mijenja ratovanje.

Vojnici, pa čak i dobrovoljci, uz vrlo malo obuke mogu pobijediti tenkove. Javelin je jednokratni projektil koji korisniku omogućuje da se makne odmah nakon ispaljivanja. Može pogoditi tenk gdje mu je oklop najslabiji – odozgo. Ukrajina od izbijanja rata obučava svoje rezerviste, od kojih su se neki tek nedavno pridružili vojsci, rukovanju tim oružjem.

“Uperiš i pucaš”

Britansko-švedski NLAW, ili lako protutenkovsko oružje sljedeće generacije, također je relativno jednostavan za korištenje. Teži otprilike koliko i paket piva. Drži se na ramenu, operater prati metu u krugu od 800 metara, i to samo nekoliko sekundi, a zatim ispaljuje. Sustav za vođenje projektila tada preuzima kontrolu.

“Oružje koje čini ogromnu razliku je NLAW, plastična cijev sa šupljom raketom s punjenjem. Uperiš i pucaš. Jedan kamion ih može dopremiti 500 do svake ulice u Kijevu”, objasnio je Luttwak.

A NLAW-i su osmišljeni za upravo ovu vrstu rata u kojem se Ukrajina nalazi.

“NLAW može napadati s gotovo bilo kojeg položaja, s mjesta u zgradi, iza drveta ili u jarku. Možete pucati pod kutem od 45 stupnjeva ili iz unutrašnjosti zgrade, iz podruma ili s drugog kata zgrade izvan dometa većine tenkova”, piše proizvođač oružja SAAB na svojoj web stranici.

Tenkovi su najranjiviji u gradovima

Kao što SAAB-ova brošura implicira, tenkovi su najranjiviji kada su u gradovima ili im se približavaju. Vojnici im mogu napraviti zasjedu iza ugla ili pucati s prozora i izmaknuti se. To su poznate opasnosti za tenkove, ali daleko veće od onih s kojima su se suočavali u Drugom svjetskom ratu ili Vijetnamu.

Prije jednog stoljeća Britanci su tenkove zamišljali kao kopnene bojne brodove, oklopne trupe koje mogu prijeći teren i iznenaditi neprijatelja neusporedivom kombinacijom brzine i vatrene moći. Prvi put su korišteni tijekom Prvog svjetskog rata kako bi prekinuli zastoj rovovskog ratovanja.

Poput bojnih brodova, oni su gutači goriva koji imaju ogromnu udarnu snagu. Moderni američki borbeni tenk M1 Abrams teži preko 73 tone i ispaljuje metak kalibra 120 mm. Ali čak je i takav tenk, sa svojim oklopom težim od olova i ometačima projektila, u opasnosti u blizini gradova.

Svijet je sve urbaniji, to je važno za ratovanje

A svijet je sve urbaniji. Do 2045. godine šest milijardi ljudi će živjeti u gradovima diljem svijeta, što znači da je sve više gradskih središta i prigradskih naselja kroz koja se vojske moraju boriti.

Ukrajina iskorištava svoja predgrađa kako bi poništila prednosti Rusije. Rusko napredovanje do Kijeva zastalo je u predgrađima, gdje su se odlučni borci susreli s kolonama ruskih vozila. Borbe su se tjednima vodile za pojedine blokove zgrada.

U Irpinu, sjeverozapadno od Kijeva, ukrajinsko je topništvo napalo kolone oklopnih vozila koje su mu bile u dometu, a male jedinice vojnika i dobrovoljaca postavljale su zasjede protutenkovskim oružjem. U Brovariju, istočno od Kijeva, jedan je poručnik rekao za The New York Times da su postavili protutenkovska oružja duž glavnih autocesta i prometnica i čekaju ih da dođu u domet projektila Stugna-P od pet kilometara.

Velika prednost dronova

A tu su i dronovi. Oni se kreću od veličine borbenih zrakoplova do dlana vojničke rukavice, a u tijeku je tehnološka borba da ih se zaustavi. Ali s toliko marki i modela, ne postoji jedinstven način da ih zaglavite, zbunite ili uništite.

Borbe u Ukrajini su pokazale da dronovi nude velike prednosti. Oni mogu lebdjeti u blizini oklopnih vozila i gađati ih navođenim projektilima, kao što to turski TB2 uvijek iznova pokazuje, ili uočiti njihove položaje kako bi usmjerili topničku vatru. TB2 je poput MQ-9 Reapera za siromašne, drona veličine aviona Cessna koji može letjeti više od jednog dana, ispaliti do četiri projektila ili bombe, a zatim se vratiti u bazu kako bi se ponovno napunio.

“Vidimo kako ukrajinska vojska koristi dronove, TB2 i manje bespilotne letjelice, za značajan učinak protiv ruskih oklopnih vozila. Dronovi mogu biti vrlo učinkoviti u zračnim prostorima u kojima se vode borbe, dijelom zato što mogu letjeti niže, a dijelom zato što ne riskirate pilota”, rekao je Scharre iz CNAS-a.

Ulogu mogu imati čak i manji dronovi

Čak će i manji dronovi također imati ulogu. Bidenova administracija šalje 100 dronova Switchblade u Ukrajinu. Riječ je o jednokratnim letjelicama veličine ruksaka koje mogu uništiti oklopna vozila tako što poput kamikaza udare u njih i detoniraju.

Ruski zapovjednici donijeli su loše odluke koje su potratile potencijal njihovih snaga. To uključuje tenkove. Vojnici, nesigurni u svoju sposobnost navigacije kroz blato, tjerali su ih glavnim cestama. Ruski tenkovi su bježali od pješaštva koje ih može zaštititi.

S dometom od oko 1000 kilometara i težinom od 40 tona, tenk T-72 prolazi oko 1.5 kilometara s 3.7 litara goriva. U Ukrajini su se mnogi previše udaljili od logističkih cisterni s gorivom; druge tenkove su navodno sabotirale vlastite posade. Uglavnom su se držali cesta, ne usuđujući se skrenuti, raspršiti ili prikriti svoje pozicije. U nekim su se slučajevima okupili u dometu topništva i platili veliku cijenu.

Rusija je u rat ušla nespremna

Mnogi zapadni analitičari kažu da vide malo znakova kako je Rusija sposobna za kombinirano ratovanje, na primjer, da zračne snage i topništvo rade u tandemu kako bi podržali kretanje tenkova. Stoga zagovornici tenkova s pravom mogu pripisati ruske gubitke užasnim taktikama, što znači kako je malo vjerojatno da će se američki pristup kopnenom ratu, koji je usmjeren na tenkove, uskoro promijeniti.

Tenkovi su dugo bili središnji dio doktrine američke vojske protiv moćnih suparnika. Upravo su tenkovi Pattonove Treće armije pomogli spasiti opkoljenu 101. padobransko-desantnu diviziju u Bici u Ardenima 1944. godine. A tijekom Zaljevskog rata, 1991. godine, američki tenkovi razbili su iračke. U jednom sukobu američka skupina od devet tenkova naišla je na mnogo veće iračke tenkovske snage i razbila ih u Bici kod 73 Eastinga u klasičnom tenkovskom obračunu.

“Mobilna zaštićena vatrena moć i dalje će biti važna za borbu i pobjedu u bitkama”, rekao je umirovljeni general-pukovnik Herbert McMaster, zapovjednik tenkovske postrojbe Eagle u 73 Eastingu, koji će kasnije nastaviti služiti kao savjetnik za nacionalnu sigurnost pod predsjednikom Donaldom Trumpom.

“Čini se da ruska vojka nije spremna za kombinirane operacije

“Nijedan potez u bliskoj borbi nije odlučujući. Da bi porazili neprijatelja koji se brani na ograničenom ili urbanom terenu, zapovjednici moraju integrirati pješaštvo s pokretnom zaštićenom vatrenom moći i vatrom iz topništva ili zrakoplova. S moje točke gledišta, čini se da ruska vojska nije sposobna za kombinirane operacije”, nastavio je McMaster.

Ipak, vođeno streljivo ispaljeno sa zemlje i iz zraka predstavlja ogroman izazov. Čak i zagovornici tenkova priznaju da tenkove, poput ratnih brodova, mora biti teže uništiti zbog oklopa i obrambenih sustava koji ometaju ili presreću projektile.

Jedno je rješenje, predložio je povjesničar Jeremy Black u svojoj knjizi Tank Warfare (Tenkovsko ratovanje) iz 2020. godine, pretvoriti borbeni tenk u matični brod dronova koji može lansirati i kontrolirati zračne dronove ili kopnena vozila bez posade.

Čak i naoružani bespilotnim letjelicama, tenkovi će i dalje vjerojatno imati manju ulogu kako drugo oružje postaje moćnije i preciznije.

Na pitanje kako bi mogao izgledati konvencionalni sukob između NATO-a i ruskih snaga, Scharre je rekao: “Idealan odgovor ne bi nužno bilo slanje tenkova unaprijed, već napad na ruska oklopnih vozila topništvom i projektilima dugog dometa. Naravno, naša oklopna vozila bila bi korištena, ali vjerojatno tek u drugom valu, nakon što smo te oklopne kolone pretvorili u olupine.”

Centralna.ba

Centralna.ba