Connect with us

Upište pojam za pretragu

Tehnologija

Znate li koliko košta odgovor na vaše pitanje? Evo troškova održavanja ChatGPT-a

ChatGPT je dobio i dobre i loše kritike od svog samog početka, a na nekim je mjestima čak bio i zabranjen. No, jeste li se ikada zapitali koliko je novca potrebno za pokretanje naprednog bota ovih razmjera koji pokreće umjetna inteligencija? Pa, istraživačka tvrtka SemiAnalysis izbacila je izvještaj koji bi nam trebao pobliže objasniti neke stvari.

Tvrtka je procijenila da je za pokretanje ChatGPT-a potrebno oko 700.000 USD dnevno, što bi otprilike bilo 36 centi po upitu, a većina troškova odlazi na hardversku infrastrukturu potrebnu za pokretanje AI sustava.

Kako navode iz same kompanije, izračunati točne troškove ovakvog sustava dosta je nezahvalan poduhvat. Prema njihovim tvrdnjama, sustav poput OpenAI-a zahtjeva otprilike 3600 najmodernijih HGX A100 servera odjednom kako bi čitava stvar radila onako kako trenutno funkcionira.

ChatGPT je jedna od najbrže rastućih tehnologija u svijetu i prikupila je preko 100 milijuna aktivnih korisnika u siječnju, samo dva mjeseca nakon lansiranja. Za usporedbu, TikToku je trebalo je devet mjeseci, a Instagramu čak 2,5 godine da postignu isti uspjeh. Glavni analitičar SemiAnalysisa Dylan Patel rekao je da se ova početna procjena temelji na GPT-3 sustavu i da bi noviji model GPT-4 mogao biti još skuplji za rad.

Iz ove tvrtke još navode da bi eventualno integriranje ovako moćnog sustava u neke tražilice poput one Googleove koštalo tvrtke čak i do 36 milijardi i to bez troškova održavanja dodatnih servera koji su potrebni za rad ovakvoj grdosiji.

Ukoliko bi se odlučili za takav potez, iz Googlea bi morali osigurati vjerojatno i više od 100 milijardi dolara.

S druge strane, Microsoft prema nekim informacijama radi na posebnom AI čipu kodnog imena Athena koji bi im pomogao srezati ogromne troškove održavanja ovakvih sustava. Upravo je Athena trenutno možda i najveći projekt čitave kompanije, a prema nekim izvorima čip bi mogao biti dostupan za njihovu internu upotrebu već početkom 2024. godine.

U svakom slučaju, rat između tehnoloških kompanija na području umjetne inteligencije u punom je zamahu, a o njegovom ishodu će uvelike ovisiti čitav razvoj ljudskog društva u budućnosti.

IZVOR

Bajtbox