Prva olimpijska medalja za svjetsku prvakinju: Naeslund osvojila zlato u Pekingu

Šveđanka Sandra Naeslund osvojila je zlatnu medalju u slobodnom skijanju u disciplini ski cross na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Kanađanki Marielle Thompson, koja je osvojila zlato u Sočiju 2014. godine, pripalo je srebro, a Njemici Daniele Maier bronza nakon što je Švicarka Fanny Smith koja je prešla ciljnu liniju kao treća, kažnjena pomicanjem za jedno mjesto.

Šveđanka, koja je u Pjongčangu prije četiri godine bila četvrta, od početka današnjeg takmičenja je dominirala i stvorila je dvije sekunde prednosti ispred sljedeće najbrže skijašice. Aktuelnoj svjetskoj prvakinji ovo je prva medalja na ZOI, a Švedskoj je donijela sedmo olimpijsko zlato u Pekingu.

Treba dodati i da je kanadska ženska reprezentacija u hokeju na ledu osvojila zlatnu medalju, Kanađanke su u finalu s 3:2 svladale braniteljice naslova Amerikanke.